Teknoloji

Google’ ın Yeni Projesi Loon İnterneti Tüm Dünyaya Yayacak

Günümüzde internetsiz bir hayatı sürdürmek neredeyse imkansız gibi.  Ancak Dünya da hala İnternet kapsama alanı dışında kalan bölgeler de mevcuttur . ” Google ” şirketi yeni projesi ile işte bu bölgelere internet getirmeyi planlıyor. ” Loon ” adı verilen proje ile internete erişimi olmayan 4,8 milyon kişiye internetten yararlanma olanağının sağlanması hedefleniyor.

” Loon ” projesi, helyum gazı ile doldurulmuş tüpler ve düşük seviyeli uydular aracılığıyla internete erişimi olmayan ücra ve doğal afetler meydana gelen bölgelerde çevrimiçi dünyaya bağlanma imkanı yaratmayı öngörüyor . ” Google ” tüpleri uçaktan iki kez yükseğe kalkabilecek şekilde dizayn ediliyor. Rüzgarın gücü ile hareket eden bu balonları istenilen yöne yönlendirmek de mümkün. Tüplerin gönderildiği bölgelerde internet kullanımı için insanların evlerine özel bir anten monte edilir. Tüplerin birbirine gönderdiği sinyaller bu alanlarda internet ağını aktif hale getirir.

2013 yılında başlayan projede deney için ilk kez Yeni Zenlandiyanın Güney adasına 30 tüp bırakıldı. Balonlar havaya kalktıktan sonra o bölgede yaşayan insanlara 15 dakikalık internete erişim sağlandı.

Projenin kullanıcılar için mümkün olduğunca ucuz mal olacağını belirten ” Google ” şirketi şimdilik deneysel nitelik taşıyan proje üzerinde çalışmaları sürdürüyor .