shrek3Çoğumuzun ” Shrek ” ismi ile tanıdığı çizgi kahraman aslında profesyonel bir güreşçiydi. 1903 yılında Fransa’da doğan Maurice Tillet isimli bu güreşçinin babası bir demiryolu mühendisi annesi ise o dönemin ünlü dil profesörlerinden biriydi.

The comic hero most of us knew by the name of “Shrek” was actually a professional wrestler. Born in 1903 in France, the father of this wrestler was a railway engineer and his mother was one of the famous language professors of her time

14 dil bilen ve babasını çok genç yaşta kaybeden Maurice, çocukken bir meleği andıran yüzü nedeniyle ” Melek ” lakabıyla çağırılırdı.

Maurice lost his father at a very young age. He was called Angel because of his face resembling an angel as a child.

1917 yılında Maurice ve annesi Bolşevik Devrimi nedeniyle Rusya’yı terk etti ve tekrar Fransa’ya göçtü. Maurice 1940 yılında en büyük güreş yıldızına dönüşmüştü . Görüntüsü ile farklı olması bir yana bir o kadar da eğlenceli birisiydi.

In 1917, Maurice and his mother left Russia during the Revolution and emigrated to France. Maurice became one of the biggest wrestling star in 1940. Apart from looking very different he was also very entertaining.

20 yaşında Akromegali adlı hastalığa yakalanan Maurice, hastalığa bağlı olarak kemiklerinin inanılmaz ölçüde büyümesi sonucunda resimdeki shrek benzeri hale gelmiştir.

At the age of 20, he suffered from a disease called Acromegaly. His bones were growing enormously because of the disease.  Due to the deformation of his look with his bones growing he has become shrek-like person

” Melek ” lakaplı Tillet 1951 yılında kalp hastalığından ölmüştür.

Maurice Tillet, nicknamed “Angel,” died of heart disease in 1951.