Editörün Seçtikleri, Eğitim

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Ücretleri

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Ücretleri

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü yemek yapmayı sevenlerin, gelecekte yemek yapmayı bir meslek olarak görenlerin bilimsel eğitim aldığı üniversite bölümüdür.

Konu olarak yemek ve yemek sanatlarının bilimsel olarak sentezlenmesini işler.

2020 – 2021 eğitim yılında Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü bir çok vakıf üniversitesi tarafından sunulmuştu. Toplanan verilere göre genel olarak Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü ücretleri neredeyse tüm vakıf üniversiteleri tarafından %50 burslu olarak fiyatlandırılmıştı.

Geçtiğimiz sene 2020 – 2021 döneminde çıkan listeye göre Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü ücretleri içinde en uygun ücretler 19.429 TL ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, 19.000 TL ile İstanbul Aydın Üniversitesi ve 18.950 TL ile İstanbul Arel Üniversitesi tarafından verilmekteydi.

2021 – 2022 Eğitim Yılı Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Ücretleri

2021 – 2022 eğitim yılında Ayvansaray Üniversitesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü %50 indirimli yıllık ücreti 25.990 TL olarak belirlenmiştir.

İlk 3 tercih indirimiyle (%40) ücret 15.594 TL‘ ye dönüşmektedir.

İlk 5 tercih indirimiyle (%30) 18.193 TL‘ye dönüşmektedir.

Ayrıca Ayvansaray Üniversitesi 2021 – 2022 eğitim yılında sunacağı tercih indirimlerine ek olarak online başvuran herkese %5 indirim uyguluyor. Bu fırsattan yararlanmak için tıklayınız

2020-2021 eğitim öğretim dönemi içerisinde yönetimi ülkemizin en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Doğa Sigorta tarafından devir alınan ve yeni taşındığı 50.000 metrekarelik Kazlıçeşme kampüsüyle adından çok söz ettiren İstanbul Ayvansaray Üniversitesi 2021-2022 eğitim yılında da uyguladığı öğrenci dostu ücret politikası, tercih indirimleri ve yeni kampüsleriyle en popüler üniversitelerden biri  olacağa benziyor

Bölümün Amacı

Gastronomi gerçekte “yemek” ve “sanat”ın sentezinden oluşan bir kavramdır. Yemek tarafı eskiden lezzete odaklanırken günümüzde buna yemeğin güvenli ve sağlıklı olması da eklenmiştir. Sanat tarafı ise gıda, beslenme, turizm, işletme, çevre gibi bilim dalları ile etkileşerek zenginleşmiştir.

Bu gelişmenin itici gücü kuşkusuz gelişen tüketici talepleridir. Yeni yörelerin ve lezzetlerin keşfine yol açan turizm bu gelişmelerin başlıca itici gücüdür. Bu taleplerin karşılanması eskisi kadar kolay değildir. Hem gıda içeriğinin molekül düzeyinde bilinmesi hem de pişirme yöntemlerinin geliştirilmesi gerekiyor. Ayrıca kültürel, bölgesel ve çevresel faktörler de önemini koruyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün amacı; bu bağlamda öğrencilerin teorik bilgilerle güçlenmesi ve uygulama becerisi kazanması ve böylece mezunların gelişen gastronomi sektörünün aranan bir bileşeni olmasıdır.