Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Nedir? Ücretleri ve Karşılaştırmaları…

Puan Tipi : TYT

Öğretim Süresi :  2 YIL

Ek Puan Verdiği Lise Türü : Sağlık Meslek Liseleri

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Ücretleri ve Karşılaştırma

* Bilindiği üzere YÖK’ün yeni düzenlemesi ile birlikte 2020-2021 eğitim yılından itibaren tüm üniversitelerde %75 burs oranı kaldırıldı. Böylece her üniversite de tüm bölümler için geçerli olan tek burs seçeneği ya % 25 ya da %50 olarak düzenlenmek zorunda. 

Bu durumlar göze alındığında MYO’larda eğitimi verilen Ameliyathane Hizmetleri bölümünde yıllık ücret ve eğitim kalitesi anlamında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin ön plana çıktığını görebiliyoruz. Çünkü % 50 burs oranında en iyi ücreti sunan üniversite, eğitim kalitesi ve arkasındaki güçle de (Doğa Sigorta ve Doğa Hastanesi) adından söz ettiriyor.

Ayrıca Gelişim Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Aydın Üniversitesi ve Okan Üniversitesi de ön plana çıkan ve doluluğu yüksek üniversitelerin başında geliyor.

Ameliyathane Bölümü İş İmkanları

Çok amaçlı ameliyathanede kullanılan tüm cerrahi malzemelerin hazırlanmasını ve ameliyat sırasında kullanılmasını sağlayabilecek, bütün ameliyat ekiplerinde doğrudan yer alabilecek, cerraha ameliyat sırasında yardımcı olabilecek, tecrübeli ameliyathane hizmetleri teknikeri yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

Ameliyathane hizmetleri teknikerleri sayısının az olması, kamu ve özel yataklı tedavi kurumlarının çoğalması ile daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Hastanelerin bu alanda özel eğitim görmüş sağlık personellerine ihtiyaçları olması nedeniyle iş bulma imkanları yüksektir.

Yetkinlikleri, ameliyata cerrahi alt yapı hazırlığı ile sınırlı kalmamakta, bununla birlikte hasta yaşam bulgularının takibi ve kayıt edilmesi, cerrahi hasta güvenliği, ilaç hazırlama ve uygulama yöntemleri, hasta pozisyonları ve silme teknikleri, steril giyinme ve soyunma, cerrahi set hazırlama, steril paket açma ve kapama gibi uygulamalarda kariyerleri için önem teşkil etmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş İmkanları

Ameliyathane hizmetleri mezunları, özel ve resmi hastanelerin ameliyathane ünitelerinde çalışabilirler. Mezun sayısının az olması ve özel hastanelerin çoğalması ile daha çok ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelmiştir. Hastanelerin bu alanda özel eğitim görmüş sağlık elemanlarına ihtiyaçları olması nedeniyle iş bulma imkânları yüksektir.

Yeterlilik / Pozisyon

Ameliyathane Teknikeri

Staj

Ameliyathane Hizmetleri ön lisans Programında zorunlu 20 iş günü staj bulunmaktadır. Bu anlamda hastane avantajı olan vakıf üniversiteleri aşağıdaki gibidir;

 • Medipol Üniversitesi (Medipol Mega Hastaneler Kompleksi)
 • Ayvansaray Üniversitesi (Özel Doğa Hastanesi)
 • Bezm-i Alem Üniversitesi (Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi)
 • Yeditepe Üniversitesi (Yeditepe Üniversitesi Hastanesi)
 • Okan Üniversitesi (Okan Üniversitesi Hastanesi)
 • Koç Üniversitesi (Koç Üniversitesi Hastanesi)
 • Biruni Üniversitesi (Biruni Üniversitesi Hastanesi)

DGS’ye Girerek Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Mezunları Hangi Bölümleri Tercih Edebilirler

Genel olarak MYO mezunları DGS aracılığıyla 2 yıllık bölümlerden 4 yıllık bölümlere geçiş hakkı kazanmaya çalışırlar ve 2 yıllık bir ön lisans bölümü olan Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun olan adaylar da bunu yapmak istediklerinde girebilecekleri belli bölümler vardır.

Ameliyathane Hizmetleri mezunu olarak adayların DGS ile geçiş yapabileceği bölümler şunlardır:

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun olarak bahsedilen bölümleri tercih etmek için eğer herhangi bir özel şart veya koşul yoksa adayların sadece tercih etmeyi düşündükleri bölümün DGS puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri mezunu olarak girilebilecek bölümlerin DGS ile tercih edilebildiği puan türleri aşağıdadır.

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Hemşirelik –> Sayısal yani SAY puan türü
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri –> Sayısal yani SAY puan türü
(Visited 97 times, 1 visits today)
 

Tags: , , , , ,

 
 

Share this Post