Biyografiler, Edebiyat

Anglo-Saxon Edebiyatında Hırsız Romantizmi – Dick Turpin

dick turpinAnglo Saxon edebiyatında hırsızlık temalı hikayeler ve romanlar göze çarpar. Örneğin  “Oliver Twist” Charles Dickens’ın bu konudaki en iyi örneği olarak görülebilir. Roman boyunca, İngiltere’de hırsızlık salgınının nasıl yayıldığı ve nasıl önüne geçilemeyecek bir hal aldığı göz önüne serilir. Yine Robin Hood gibi zenginden alıp fakire dağıtan hırsızlar Anglo-Saxon halk kültüründe kült bir kahramanlık figürü haline gelmiştir. Bunun gibi Amerika ‘da Jesse James ve Avustralya’da Ned Kelly, Anglo Saxonlar da ki düzene isyan eden ve bunu hırsız kimliğiyle pekiştiren kahramanlardır.

Peki Dick Turpin kimdir? Robin Hood’dan, Ned Kelly’e Jesse James’den Oliver Twist’a kadar Anglosaxon edebiyatının hırsız kahramanlarından birisidir. İngiliz bir soyguncu olan Dick Turpin’in hayatı ölümünün ardından fazlasıyla romantize edilmiştir. Baladlara, filmlere, dizilere konu olan kişi ile gerçek tarihi karakter arasında ise pek bir benzerlik yoktur.

18. yy İngilteresi’nde işlediği cinayetler ve yaptığı soygunlar ile Turpin’in adı oldukça kötüye çıkmıştı. yakalanıp idam edilene kadar ulusun en çok aranan adamıydı. Onun suç kariyeri İngiltere’nin ilk ücretli yol sisteminin kuruluşu ve yol keserek yapılan soygunculuğun tavan yaptığı döneme denk düşmektedir.

Bir sığır hırsızı olarak başladığı kariyeri boyunca marjinal bir hayat yaşadı. 1735 yılında yalnız çalışmaya başlayana dek hırsızlar ve kaçak geyik avcılarından oluşan bir çetenin üyesiydi. Posta ve nakliye arabalarını soydu. Londra dışında Epping ormanında bir adamı öldürünce başına konan ödül daha da yükseldi.

blackbessTurpin efsanesinin en önemli olayı ise gerçekte hiç yaşanmamış olabilir. Bir rivayete göre Londra’da Black Bess adında bir at çalmış ve atın sahibi durumu fark edince polis çağırmıştı. Bunun üzerine Turpin Londra – York arası 320 km yolu bir gecede alarak peşindeki takipçileri atlatmıştı. Bu konu William Harrison Ainsworth tarafından yaklaşık 100 sene sonra ”Rookwood” adıyla roman haline getirildi. Tarihi gerçeklikle pek az ilgisi olan bu olay daha sonra İngiliz halk kültürünün önemli bir parçası haline geldi.

Kuzey İngiltere’ye gelen Dick Turpin at hırsızlığına John Palmer adı ile devam etti. Bir toprak sahibinin dövüş horozunu vurduğu için tutuklanınca yetkililer Palmer’in aslında Turpin olduğunu anladılar.

Turpin at hırsızlığından mahkum oldu ve 1739 yılında asıldı. Cebinde kalan son parasını cenazesinde arkasından ağlamaları için tuttuğu 5 profesyonel goygoycu için harcamıştı. Her bir goygoycu ağlamak için 10 şilin almıştı.

Efsanevi ingiliz soyguncu Dick Turpin ile ilgili çok sayıda film yapıldı. Başrolünü Richar Sullivan’ın oynadığı ”Dick Turpin” isimli televizyon dizisi ise 70’lerin sonlarından 80’lerin ortalarına kadar yayında kaldı.