Avustralya Eğitim Sistemi

Avustralya eğitim sistemi ilk, orta ve yüksek öğrenim olmak üzere üç safhada gerçekleşir.

Okul eğitimi (İlköğretim ve Ortaöğretim)

Okul eğitimi, eyaletler ve bölgeler arasında küçük farklılıklar bulunsa da tüm Avustralya’da sathında gene hatları ile aynı kurallar altında işler. İlk ve orta öğretim altı ve on altı yaşlar arasındaki öğrenciler için kanunen zorunludur (Yıl 1 ila 9 veya 10). Okul eğitimi 13 yıldır ve ayrılmıştır:

İlkokul – Anaokulu / Hazırlık sınıfından 6 ya da 7 sınıfa kadar devam eden bölüm ilk okul olarak adlandırılır. Toplam yedi ya da sekiz yıl sürer.

Ortaokul – 7 yada 8’inci sınıftan 10’uncu sınıfa kadar üç ya da dört yıl sürer.

Lise – 11 ve 12. sınıflar olmak üzere iki yıl sürer.

Yüksek öğrenim – Yüksek öğretim, hem yüksek eğitimi (üniversiteler dahil) hem de Türkiye’de meslek yüksek okulu diye adlandırdığımız mesleki eğitim ve öğretimi (MEÖ) içerir.

Eğitim ve Öğretim Dili İngilizce

Avustralya’nın resmi dili ve eğitim sistemindeki eğitim öğretim dilidir. Birçok okul, diğer dillerde iki dilli programlar veya programlar sunabilmektedir lakin birincil eğitim dili her zaman İngilizcedir.

Avustralya Eğitimde Yeterlilikler Çerçevesi

Avustralya eğitim sistemi, 1995’te yürürlüğe soktuğu Avustralya Yeterlilikler Çerçevesi (AQF) ile diğer birçok ülkeden ayrılmaktadır. AQF, öğrencilerin 11 ve 12. sınıftan sertifika programları, ya da üniversite programlarına nasıl geçebileceğinin ayrıntılı bir şekilde detaylandığı bir çerçevedir.

AQF 10 seviyeye sahiptir ve okul, meslek ve üniversite eğitimi niteliklerini bir ulusal sisteme bağlar. AQF uluslararası öğrenciler içinde geçerlidir. AQF’e göre denkliğini aldığınız eğitim seviyesi üzerinden sisteme dahil olurs ve eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Bu sistem sayesinde öğrenci vizesi şartlarını yerine getirdiğiniz sürece kolayca bir eğitim seviyesinden diğerine ve bir kurumdan diğerine kolayca geçiş yapmanızı sağlanır. Kariyer planlamanızda seçim ve esneklik sağlar.

Avustralya  okul ücretlerini öğrenmek için Avustralya’da Eğitim Ücretleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Avustralya dil okullarını bulmak için Avustralya İngilizce Dil Kursları Listesi yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Avustralya üniversitelerini bulmak için Avustralya Üniversiteleri Listesi yazımızdan faydalanabilirsiniz.

(Visited 8 times, 1 visits today)
 

Tags: , , ,

 
 

Share this Post