Avustralya

Avustralya Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Husus

Her şeyden önce Avustralya dünyanın en büyük adası, dünyanın en büyük altıncı ülkesi ve bir kıtaya kurulmuş tek ülkedir. Ayrıca bu geniş ülkede, yaban hayatı koruma alanlarından Aborjin rezervlerine kadar 500’den fazla milli park ve 2.700’den fazla koruma alanı bulunmaktadır.

Avustralya, dünyanın en çeşitli ve misafirperver ülkelerinden biri olarak dünya çapında bilinir ve çok kültürlü ülke için yapısı bir gurur kaynağıdır.

Aslında, Avustralya’nın 23 milyon nüfusunu incelediğiniz zaman hali hazırda vatandaşlarının neredeyse yarısının (% 47) kendilerinin ya da anne babalarının yurt dışında doğduğu gerçeğini saptarsınız.

Ayrıca, bir göçmen ülkesi olan Avustralya’da 260’tan fazla dil konuşulmaktadır. İngilizce’den sonra en yaygın konuşulan diller Mandarin dili (Çin), İtalyanca, Arapça, Kantonca(Çin) ve Yunanca’dır.

Çok kültürlü Avustralya’nın kültürel çeşitliliği ve dostane yaklaşımı dışarıdan yatırım çekmesini de sağladığı için ekonomik anlamda bir istikrar abidesidir. Avustralya, bugüne kadar, 20 yıldan fazla süren istikrarlı bir ekonomik büyüme temposuna sahiptir. Öyle ki 2008 küresel krizini dahi en gelişmiş ekonomilerden daha iyi göğüslemiştir.

Spor alanında ise ülke genelinde Kriket, Avustralya futbolu, futbol, rugby, golf, tenis, netball ve hokey gibi 120’den fazla sertifikalı spor organizasyonu çok yaygındır. Tüm şehirlerde spor alt yapısı harika bir şekilde planlanmıştır. Neredeyse her semtte sportif alanlar vatandaşlarının hizmetine ücretsiz olarak sunulmuştur.

Ayrıca şehir planlamasında parmakla gösterilecek bir düzen ve intizama sahiptir. Avustralya dünyadaki en iyi altyapıya sahip ilk 40 şehirden beşine sahip olarak birinci sınıf bir altyapıya sahip olduğunu tescillemiştir.

Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki Avustralya İskandinav ülkeleri olan Norveç, Danimarka ve İsveç’in arkasından dünyanın dördüncü en mutlu ülkesi olarak listeye girmiştir.

Kısacası Avustralya aşağıdaki 9 özelliği ile ön plana çıkar ;

  • 23 milyon vatandaşı ve çok kültürlülüğe dayanan yaşam stili
  • 260’dan fazla dilin konuşulması
  • Son 20 yıldır sürekli büyüyen bir ekonomiye sahip olması
  • 120 civarında spor organizasyonunu aktif bir şekilde yaygın hale getirmesi ve böylece olimpiyatlarda sürekli rekordan rekora koşması
  • Yüz ölçümü bakımından dünyanın altıncı büyük olması ve tüm kıta’ya hükmeden tek ülke olması
  • 500’den fazla ulusal parka ve 2700’den fazla korumalı tabi alana sahip olması
  • 17 adet Unesco’nun Dünya mirası listesine girmiş yapıya sahip olması
  • Altyapı açısından Dünyanın en iyi 40 şehrinden 5’ine sahip olması
  • Dünyanın 4. en mutlu ülkesi olması