Avustralya

Avustralya Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler

Avustralya, Güney Yarımkürede yer alan bir kıta ülkesi yani bütün bir kıtayı kapsayan tek ülkedir. Başkent Canberra ve en büyük şehri Sidney’dir.

Altı eyalet ve iki bölgeden oluşan bir federasyon olan Avustralya, dünyanın en büyük ekonomik ve göç başarı öykülerinden biridir. Avustralya, eski bir yerli geçmişe ve Avrupa kültürüne sahip 23 milyon kişilik benzersiz, modern ve dinamik bir ticaret ülkesidir. Avustralya’nın kıyı şeridi, yaklaşık 50.000 kilometre boyunca uzanır ve dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla, 10.000’den fazla plajla bağlanır.

Avustralya canlı, enerjik ve arkadaş canlısı bir ülkedir. Yaşam standartları oldukça yüksek, tropik iklime sahip ve İngilizce konuşulan diğer ülkelere nazaran maliyet açısından daha düşük olan bir ülkedir.

Avustralya, yabancı öğrenciler için uluslararası kabul görmüş ve birinci sınıf eğitim ve öğretim hizmeti sunmaktadır. Her yıl özellikle ülkenin en kalabalık şehirleri (Sidney, Melbourne vb.) yüz binlerce uluslararası dil öğrencisine ve üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır.

Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır.

Yüz ölçümü açısından Rusya, Kanada, Çin, ABD ve Brezilya’dan sonra 6. en büyük ülkedir. Hint Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasında uzanan ülke 8.617.930 kilometrekare kara ve 80.920 kilometrekare su dahil olmak üzere toplam 8.698.850 kilometrekarelik bir alanı kaplar.

Yönetim Sistemi

Avustralya’da parlamenter demokrasi sistemi hakimdir . Federal düzeyde, iki meclis vardır, Temsilciler Meclisi ve Senato. Hükümet başkanı başbakandır. Başbakan, Temsilciler Meclisi’ndeki en fazla milletvekili olan partinin lideridir. Avustralya’da resmi devlet başkanı İngiltere Kraliçesidir. ve kraliçe adına atanan bir vali sembolik de olsa hükümet törenlerine katılır. Kraliçe tarafından atanan valinin yasalara göre başbakanı görevden alma yetkisi olsa da bu yetki bugüne kadar sadece bir kere kullanılmıştır.

İklimi

Avustralya’nın iklimi farklı bölgelere göre değişiklik gösterir. Avustralya’da hava mayıs ayından ekim ayına kadar sıcakken, temmuzda sıcaklık ülkedeki en düşük sıcaklıktır. Sıcaklıklar bölgeye bağlı olarak -5 derece ile 30 derece arasında değişmektedir. Avustralya’da kasım ayından nisan ayına kadar yaz mevsiminde sıcaklık ortalama 15-35 derece arasında değişir.

Avustralya’nın başkenti Canberra’dır ve Melbourne ve Sydney arasında yer alır. Ülkenin en gelişmiş sekizinci şehridir.

Nüfusu 23 milyon civarındadır. Yüz ölçümü oldukça büyük bir ülke olmasına rağmen, nüfusun bu devasa sınırlara nispetle çok az olduğu söylenebilir. Nüfusun yarısı göçmen ya da göçmen kökenlidir.

Avustralya’ya göç etmeyi düşünüyorsanız Avustralya’da göçmenlik veren meslekler adlı yazımıza göz atmanızda fayda var

Avustralya’da tanınan resmi bir din yoktur. Hristiyanlar, ülke nüfusunun yüzde 61’ini oluşturur. Hristiyanların yüzde 25’i Katoliktir. Ayrıca, ülke nüfusunun yüzde 22’si ateist, deist yahut agnostiktir.