Avustralya’da Diploma Denkliği, Ders Saydırma ve Muafiyet

Hali hazırda üniversite öğrencisi olanlar eğitimlerine Avustralya’da, devam etmek isterlerse şu ana kadar aldıkları dersleri saydırabilirler ve okudukları sınıfı tekrar okumak zorunda kalmazlar.

Avustralya için muafiyet ya da ders saydırma işlemi okuduğunuz okuldan alacağınız görmüş ve geçer not almış olduğunuz transkriptin İngilizce tercüme edilmiş halini gitmek istediğiniz okula vererek yapılır. Fakülte kurulunun takdirine ve NOOSR ölçütlerine bağlı olmak kaydıyla görmüş olduğunuz derslerden muaf sayılarak tekrar etmek durumunda kalmazsınız.

Avustralya’nın diğer ülkelerin eğitim kurumlarından gelen diplomaları ya da transkriptleri değerlendirdiği ve tanıdığı bir sistemi vardır. Kısa ismi NOOSR olan Avustralya Devlet Teşkilatı Ulusal Yurtdışı Beceri Tanıma Ofisi, Avustralya eğitim kurumlarına diğer ülkelerden gelen öğrencilerin diploma ve transkriptlerini okudukları kurumlara göre sınıflandırır.

Örneğin Türkiye’den bazı üniversitelerden mezun olan öğrencilerin diplomalarını denk kabul ederken bazı üniversiteleri meslek yüksek okulu sınıfına sokarak öğrencilerin yüksek lisansa başlamasını 1 yıl geciktirebilir.

Ayrıca 3. sınıftan itibaren öğrenimine Avustralya da devam etmek isteyen bir üniversite öğrencisinin verdiği derslerin hepsini kabul etmeyip tekrar ettirebilir. Burada ölçüt  eğitim gördüğünüz ya da mezun olduğunuz üniversitenin NOOSR kitapçığında hangi sınıfta olduğudur.

(Visited 11 times, 1 visits today)
 

Tags: ,

 
 

Share this Post