Genel Kültür

Çekik Gözlerin Sırrı

adsızGenelde Japon ve Çinliler için kullanılan Çekik Göz tabiri Orta ve Güneydoğu Asya’da yaşayanların bir çok halka ait bir özelliktir. Hatta Kuzey Amerika da yaşayan Eskimoların bile gözleri çekiktir . Aslında çekik göz tabiri kesinlikle yanlış bir tanımlamadır. Göz yapısı dünyada bütün insanlarda aynıdır. Farkı yaratan sadece göz kapaklarıdır .

Çekik göz diye nitelendirilen ırklarda gözün üzerindeki göz kapağının ikinci kıvrımı, gözün üstüne doğru daha fazla inmiştir ve bu durum gözün sanki daha darmış gibi görünmesine neden olur.

Peki bu, niçin böyledir? Bir teoriye göre göz kapağının üzerinde duran ikinci kıvrım, bu insanların gözlerini yoğun olan kar tabakasının, göz kamaştıran ışığından korumak için bir tür kar gözlüğü gibi gelişmiştir. Yukarıda belirtilen bölgelerin bazılarında kar çok az yağsa bile bilim insanları bugün çekik gözlü diye nitelendirdiğimiz bu insanların ulu atalarının Sibirya’dan yani Asya’nın kar ve buzla kaplı en soğuk bölgesinden güneye, bugün yaşadıkları yerlere göç ettiklerini tahmin etmektedirler. Bu kadar soğuk iklimde yaşayanlar artık bu iklime alışık idiler. Sadece gözler değil, burun da rüzgara en az maruz kalacak şekilde küçülmüş, burun delikleri solunan hava ciğerlere gidene kadar ısınsın diye daralmıştır. Ciltleri de bu nedenle yağlıdır.