Sağlık

D Vitamini Eksikliği’nin Belirtileri

d vitaminiD Vitamini adı vitamin olmasına rağmen aslında bir hormondur. Ultraviyole ışık vasıtasıyla ciltte üretilir. Karaciğer ve böbrekte bazı işlemlerden geçerek aktif D vitamini haline gelir. Bazı bitkilerde, mantarlarda ve balıklarda da bu vitamin mevcuttur.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

  • Vücudun kalsiyum ve fosfor dengesinin sağlanmasında çok önemli görevleri vardır.
  • Kemik yapımı üzerinde olumlu etkileri vardır. Eksikliği kemik erimesi, çocuklarda da ortopedik bozukluklara neden olabilir.
  • Kan, bağışıklık sistemi, kalp, meme ve cilt üzerine olumlu etkileri vardır. Başta meme ve cilt olmak üzere bazı tümörlerin D vitamini takviyesiyle gerileyebilecekleri düşünülüyor. Hatta bu vitaminin eksikliğinin şeker hastalığına eğilimi artırabileceği hakkında bulgular mevcut.

D Vitamini Eksikliğinden Nasıl Şüphelenebilirim?

Halsizlik, yorgunluk, depresyon eğilimi, vücutta kramp hissi varsa ve güneş enerjisinden yeterli faydalanmadığınızı düşünüyorsanız kan tetkiki yaptırmalısınız.

Güneşten Faydalanıyorum. Yine de Eksiklik Olabilir mi?

Yaşla birlikte cildimizin D vitamini üretme kapasitesi azalıyor. Bu yüzden ileri yaşta yeterli güneş ışığına rağmen takviye gerekebilir. Bunun dışında şeker hastalığı ve bazı tiroid hastalarında D vitamini eksikliği eşlik edebiliyor. Bazı ilaçlar ve böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu gibi hastalıklar D vitamini düzeyini etkileyebilir.

Vücudumuzda D Vitamini Eksikliği Varsa Niye Var?

D vitamini eksikliğinin oluşmasının muhtelif sebepleri arasında aşağıdakiler ik akla gelenlerdir. bununla birlikte D vitamini eksikliğinin sebepleri geniş bir yelpazede değerlendirilmeli ve aşağıdaki sebeplerle sınırlı tutulmamalıdır.

  • Yaz ayları çok sıcak olduğundan deniz ve havuza gittiğimiz günler haricinde kapalı ortamlarda kalmayı tercih ediyorsak;
  • Her yere araba ile gidip yürüyebileceğimiz mesafelerde alabileceğimiz güneş ışığından mahrum kalıyorsak;
  • Vardiya sisteminde çalışarak güneş ışığından mahrum kalıyorsak;
  • Kış aylarında hava güneşli ama soğuk ve esintili olduğundan yine de dışarıya çıkmıyor sak

Eksiklik Olmaması İçin Ne Kadar Güneşte Kalmalıyım?

Genelde baş ve ön kollar açık günlük 30 dakika genelde yeterlidir. Cam ultraviyoleyi kestiğinden açık havada direkt temas gerekmektedir. Güneş koruyucu kremlerin D vitamini düzeyini azaltabileceği düşünülüyor ama sonuçta D vitaminimizi yükselteceğiz diye cilt kanseri riskini artıracak halimiz yok. Güneşin çok yoğun ve özellikle yaz aylarında tehlikeli olmayan saatlerde güneşten faydalanmak en doğru seçenektir. Deniz kenarında tabii ki güneş kremimizi süreceğiz.

Tedavisi Nedir?

D vitamini içeren damlalar, tabletler hatta iğneler piyasada mevcuttur. D vitamini düzeyiniz ve tıbbi özgeçmişiniz doğrultusunda herhangi biri verilebilmektedir.