Arif Küme Yazıları & Denemeleri, İş Dünyası

Davulsuz Bateri Nasıl Çalınır ? – FreeDrum Akıllı Çubuklar

d239a17116d1006b3ccc8b440c900378_originalFreeDrum olarak isimlendirilen yeni bir ürün bateri çalmayı seven herkes yeni bir boyuta taşıyor. Akıllı çubuklar olarak adlandırılabilecek bu ürünün üzerindeki sensörlerin akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile eşleşmesiyle davula ihtiyaç duymadan yeni ritimler oluşturabiliyorsunuz.

Ürünün en güzel kısmı ise kulaklığınızla kullandığınız zaman kimsenin gürültü şikayetini çekmek zorunda kalmayışınız.

Aslında çubukları akıllı yapan üzerine bağlı küçük siyah cihazlar. Kullanılan teknoloji sayesinde Freedrum akıllı çubuklara bağlanmış bu küçük siyah cihazlar sensörler ile kaplanmış durumda.  Akıllı telefonunuza yüklediğiniz bir uygulama ile eşleşince davul seslerini üretmiş oluyorsunuz. çubuğu kaldırıp belli bir bir noktaya doğru salladığınız zaman bir ses çıkıyor farklı bir noktaya salladığınız zaman farklı bir ses çıkıyor. Zaten normalde bateri çalan herhangi bir kişinin kolaylıkla adapte olacağı şekilde kurgulanmış. En büyük artısı ise kulaklığınız sayesinde çıkan sesi sadece siz duyabiliyor etrafa rahatsızlık vermemiş oluyorsunuz.

d1fcfee96eefd83272e42510fea9393a_originalSensörleri ayaklarınıza da bağlayarak ayaklarınızla da tıpkı normal baterilerde pedalda ürettiğiniz gibi ses üretebiliyorsunuz. sensörler her çubuğa uyumlu olacak şekilde tasarlandığı için kendi çubuklarınızı da kullanabilirsiniz. Tasarımı çok ergonomik olduğu için herhangi bir yere götürebilir yada kolaylıkla saklayabilirsiniz. FreeDrum ürününü tasarlayan ekip an itibariyle IOS 10. uyumlu olduğunu teyit ediyor. dolayısyla ürün iphone ve İPAD’lerde kullanılabiliyor. Uygulamanın adı ise GarageBand. Android, Windows ve macOS sistemlerinde ise ürünün kullanıma hazır son hali neredeyse bitmek üzere fakat ufak aksaklıklardan ötürü tamamlanmamış.

FreeDrum ürününü tasarlayan ekip projelerini ünlü Kickstarter sitesinde duyurmuş ve kitlesel fonlamaya açarak sipariş toplamaya başlamış durumdalar. An itibariyle 1982 destekçileri yani kefilleri var.

Burada biraz kickstarter sitesinin nasıl çalıştığı hakkında da bilgi vermek lazım. Diyelimki bir fikriniz var ve hayata geçirmek için para lazım. Fikrinizi proje yönetiminin gerekli paramaterleri ile kickstarter üzerinden yayınlıyorsunuz. sizi desteklemek isteyen insanlar ürününüzün ilk versiyonunu eğer dediğiniz tarihte projeyi bitirirseniz size destek olmak için satın alma taahhüdünde bulunuyorlar. Para veren insanlar yatırımcı değiller çünkü her ne kadar yine bir şey satın almak için para vermiş olsalar da aslında size kefil oluyorlar. Proje hayata geçtiği takdirde kefil olanlar taahhüt ettikleri ödemeyi yapıyor ve hem olmayacak şeyin olmasını sağlamanın gururunu hem de o şeyi ilk kullananlardan biri olmanın ayrıcalığını yaşıyorlar.