İş Dünyası

Doğa Sigorta Yeni Ürünlerle 2016’ya Merhaba Diyor

Türkiye genelinde 7 bölge müdürlüğü ve 600’ün üzerinde acentesiyle faaliyetlerine devam eden Doğa Sigorta, 2015 yılı dahilinde Yangın, Oto Kaza, Oto Dışı Kaza ve Sorumluluk, Mühendislik ve Nakliyat Sigortası alanlarında kapsamlı ürün ve çözümler sunarak kısa sürede sigorta sektöründe önde gelen markalardan biri haline geldi.

2015 yılını yüksek ama kontrollü bir büyüme oranı ile tamamlayan Doğa Sigorta 2016 yılı için ürün gamına sağlık ve eğitim poliçesini de ekledi. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, geçtiğimiz Haziran ayında sağlık sigortası ruhsatı da aldıklarını belirterek, “Eğitim sigortasının içine sağlığı da monte ediyoruz. Bu ürünlerde, sadece öğrencilerin başına gelebilecek kazalarda değil, velilerinin işsiz kalmaları veya hayatlarını kaybetmeleri durumunda da öğrencilerimize teminat veriyoruz. Bu teminatla öğrencilerimizin kalan eğitim süresini garantiye alıyoruz” dedi.

Doğa Sigorta’nın geçtiğimiz yıllardaki performansından ve gelecekteki hedeflerinden de bahseden Nihat Kırmızı, şunları söyledi: 2015 sonunda 250 milyonu geçmiş ve tüm branşlarda dengeli bir üretim yapmış olacağız. “Kuruluş yılımız olan 2014’de toplam prim üretimimizin büyük oranını oto branşından yapılan üretim oluşturuyordu. Elbette ki yeni kurulan bir sigorta şirketi için böylesi bir sonuç en azından ilk yıl için kabul edilebilirdi. 2015 yılı için konulan hedefler doğrultusunda 200 milyon lira olarak belirlenen üretim hedefi 250 milyon liraya, 500 olarak öngörülen acente sayısı ise 600’e ulaştı. Bu üretimi tüm branşlarda yaptık. Belirlenen hedeflerin aşılması kontrollü bir şekilde gerçekleştiği için trafik sigortası oranını %60 seviyelerine doğru da indirdik. 2016 için koyduğumuz birincil hedef ise ürün gamımıza eklediğimiz eğitim sigortaları, sağlık poliçeleri, kritik hastalıklar ve ek teminatlar, trafik plus gibi yeni ürünlerle portföyümüzdeki oto sigortaları ağırlığını %50 seviyelerine indirmek’’

Doğa Sigorta’nın sermayesini artırdığı bilgisini de veren Kırmızı, “2014 yılında 8 milyon lira olan ödenmiş sermayemizi 2015’te 50 milyon liraya çıkardık. 2016’da ise ödenmiş sermayemizi 100 milyon lira seviyelerine çıkaracağız. Nakit varlığımız 200 milyon tl yi üretimiz ise 250 milyon tl yi aştı amacımız şirketimizin sermaye yapısıyla da en güçlü şirketlerden biri haline getirmek” diyerek şirketin geleceğinin teminat altında olduğunu Doğa Sigorta’nın hem üretimde hem de sermaye yapısı ve finansal güç anlamında Türkiye ‘nin güçlü şirketleri arasına girdiğini belirtti.

Doğa Sigorta’nın iş birliği yaptığı reassürörler ve acenteler hakkında da bilgi veren Kırmızı ‘Reassürör anlaşmalarımızda yine Swiss-Re liderliğinde yeni trete anlaşmalarını tamamladık. Reassürör anlaşmaları anlamında Dünyanın en büyükleriyle çalışmanın verdiği güç tabiki üretimimize de olumlu yansıyor, üretimimiz ve portföyümüz büyüdükçe ürün çeşitliliğimizde artıyor tüm branşlarda üretim yapıyoruz’’ dedi.

Doğa Sigorta’nın acenteleşme yapısı hakkında da bilgi veren Kırmızı ‘’üretime başladığımız günden bu yana ‘’Birlikten Kuvvet Doğar’’ ilkesiyle çıktığımız bu yolda Doğa Sigorta’yı tercih ederek bizimle birlikte başarılara koşan ve sayıları 600’ü aşan tüm acentelerimizin bu başarıda paylarının büyük olduğunu bilyoruz. Bundan sonraki yıllarda da başarılara birlikte koşacağımızın bilincinde olarak acentelerimize göstermiş oldukları performanstan dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizler acentelerimizi iş ortağımız olarak kabul ediyoruz her zaman yanlarında olacağız. Onlarında daha iyi kazanmaları için ne gerekiyorsa yapacağız. Yeter ki birlik olalım.’’ dedi.

Doğa Sigorta’nın gerek Yangın, Nakliyat, Ferdi Kaza gibi oto dışı gerekse de Kasko ve Trafik gibi oto sigortalarında teveccüh gören ve tercih edilen bir şirket olduğu bilgisini veren Kırmızı ‘Şirketimize yapılan acente başvurularında neden Doğa Sigorta acentesi olmak istiyorsunuz sorumuza verilen cevapların çoğunda poliçe yenilemelerinde dahi Doğa Sigorta’ya yönelen büyük bir talep olduğunun altı çiziliyor. Haliyle acente açısından müşteri kaybını engellemek için Doğa Sigorta acentesi olmak ciddi bir ayrıcalık haline gelmiş durumda ve bu durumda bizi ziyadesiyle memnun ediyor’’ dedi.
2016 yılının ilk çeyreğinde başlatacakları tanıtım ve reklam çalışmaları hakkında da bilgi veren Kırmızı ’’Müşterilerimize ve potansiyel tüketicilerimize güzel sürprizlerimiz olacak. Aktif bir şekilde görsel, basılı ve internet medyasında alanında uzman arkadaşlarla yapacağımız çalışmalarla 2016 yılında adımızdan fazlasıyla söz ettireceğimizden hiç şüphemiz yok’’ diyerek sözlerini tamamladı.