Eğitim

İç Mimarlık Bölümü Ücretleri

iç mimarlık bölüm ücretleri

2020 – 2021 eğitim yılında İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü bir çok üniversite tarafından sunulmuştu. Toplanan verilere göre genel olarak İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü ücretleri neredeyse tüm vakıf üniversiteleri tarafından %50 burslu olarak fiyatlandırılmıştı.

Geçtiğimiz sene 2020 – 2021 döneminde çıkan listeye göre İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü ücretleri içinde en uygun ücret 19.429 TL ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi tarafından verilmekteydi. Ayrıca Gelişim Üniversitesi 19.440 TL ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi 19.816 TL olarak ücret açıklamalarını yapmışlardı.

2021 – 2022 Eğitim Yılı İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Ücretleri

2021 – 2022 eğitim yılında Ayvansaray Üniversitesi’nde İç Mimarlık Bölümünün %50 indirimli yıllık ücreti 25.990 TL olarak belirlenmiştir.

İlk 3 tercih indirimiyle (%40) ücret 15.594 TL‘ ye dönüşmektedir.

İlk 5 tercih indirimiyle (%30) 18.193 TL‘ye dönüşmektedir.

 

 

Ayrıca Ayvansaray Üniversitesi 2021 – 2022 eğitim yılında sunacağı tercih indirimlerine ek olarak online başvuran herkese %5 indirim uyguluyor. Bu fırsattan yararlanmak için tıklayınız

2020-2021 eğitim öğretim dönemi içerisinde yönetimi ülkemizin en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Doğa Sigorta tarafından devir alınan ve yeni taşındığı 50.000 metrekarelik Kazlıçeşme kampüsüyle adından çok söz ettiren İstanbul Ayvansaray Üniversitesi 2021-2022 eğitim yılında da uyguladığı öğrenci dostu ücret politikası, tercih indirimleri ve yeni kampüsleriyle en popüler üniversitelerden biri  olacağa benziyor

İç Mimarlık Nedir?

İçmimarlar; konaklama, çalışma, eğlenme gibi insan işlevlerinin gerçekleşmesi için mekanlar tasarlarlar. Bu mekanların çözümlenmesi sırasında da kullanıcı sıhhati, konforu, psikolojik durumu ile iklim etkileri ve ergonomik veriler gibi pek çok değişkeni denetlerler. Dolayısı ile içmimarlık; matematik, coğrafya, ekonomi ve sanat dalları gibi pek çok alan ile etkileşimli bir disiplindir.

İyi bir içmimarın, tüm verileri dikkatle analiz etmesi ve konsept odaklı bir anlatıya dönüştürerek mekanda sunması beklenir. Bu aktarımı kurgulayabilmek de yalnızca teknik bilgi ile sağlanamaz; etkin bir estetik anlayışı ve yaratıcı bir sunum becerisi de gereklidir.

Kabul Koşulları

İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Lisans Programı’na girebilmek için öğrenci adaylarının lise eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış olması, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan ulusal sınava girmesi ve bu sınavdan eşit ağırlık puan türünde sınava girilen yıl için açıklanan puanı geçmeleri gerekmektedir.

İçmimarlık Ve Çevre Tasarımı Bölümünün İş Olanakları

İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunları mesleki anlamda kamu sektöründe, tasarım büro ve şirketlerinde “İçmimar” olarak çalışabilmektedir. Ayrıca mezunlar kendi tasarım bürolarını oluşturarak mekan tasarımına katkıda bulunmaktadırlar. Bunun yanında mimari fotoğraf, mimari yazında editörlük, paralel tasarım disiplinleri ve reklam alanlarında, kamu veya özel şirketlerin tasarım departmanlarında, çeşitli mobilya tasarlama ve pazarlama şirketlerinde ya da freelance olarak da çalışabilirler.