Tarih

Kate Fox Kimdir?

Kate Fox (1839–1892), Fox kardeşlerin adı en kötüye çıkanıydı. Bu üç kardeş binlerce Amerika ve Avrupalı’yı ölülerle iletişim kurabildiklerine inandırmıştı. Fox, yaptığı her şeye inanan izleyiciler için yüzlerce seans düzenlemiş ve binlerce dolar kazanmıştı. Ancak kardeşlerden biri yaptıklarının dolandırıcılık olduğunu açıkladıktan sonra Kate her şeyini kaybetti ve yoksulluk içinde öldü.

Fox kardeşler Kate, Leah (1818–1890) ve Margaret (1833–1893) Kanada’da bir çiftlikte dünyaya geldiler. 1847 yılında New York eyaletinin kuzeyindeki Rochester’a yerleştiler. İlk olarak 1848 yılında yatak odalarında gizemli sesler duyduklarını iddia etmişlerdi. Hurafelere inanmaya meyili olan anneleri, komşularına bunların ölülerden gelen mesajlar olduğunu anlattı.

Gizemli “Rochester Tınıları”nın dedikodusu hızla yayıldı. 1850 yılına gelindiğinde kızkardeşler çoktan ünlü olmuşlardı. Aralarında romancı James Fenimore Cooper (1789–1851), tarihçi George Bancroft (1800–1891) ve gazeteci William Cullen Bryant (1794–1878) gibi isimlerin de bulunduğu pek çok saygın Amerikalı, kızların düzenlediği toplantılara katıldı. Zengin New Yorklular, Fox kardeşlere ölü akrabaları ya da tarihi şahsiyetlerle konuşabilmek için para ödemeye başladılar (Benjamin Franklin çağırdıkları en popüler hayaletlerdendi).

İronik bir biçimde kölelik karşıtlığını, kadın haklarını ve radikal politik davaları benimseyen pek çok Amerikalı için medyumculuk da kısa zamanda bir cazibe merkezi haline gelmişti. Radikal bir kölelik karşıtı ve aynı zamanda Quaker olan Amy Post (1802–1889), kızkardeşleri evinde ağırlayıp onları diğer reformist arkadaşları ile tanıştırdı.

1860’larda bu konuyla ilgili coşku azalmaya başladı. Kate ve Margeret alkolik olmuşlardı. Kate, yıllarını bir sanatoryumda geçirdikten sonra 1871 yılında İngiltere’ye gitti. Evlendi ve iki çocuğu oldu. 1885 yılında ABD’ye geri döndü. 1888 yılında ayyaşlıktan tutuklandı ve oğullarının velayetini kaybetti.

1888 tarihinde bir gazeteye konuşan Margaret medyumculuk konusundaki fikrini değiştirmişti. Yaptıkları her şeyin bir oyun olduğunu söylüyordu. Bir sahtekar olarak görülen Kate beş parasız kalmıştı. Beş yıl sonra sessiz sedasız öldü.

Ek Bilgiler

  1. Margaret 1888 yılındaki açıklamasında söz konusu garip sesleri ayak başparmaklarını eklem yerinden çıkarıp daha sonra tekrar yerine yerleştirerek çıkardıklarını söylemişti. İpe bağladıkları bir elmayı hoplatarak da ilginç bir ses çıkarmayı başarıyorlardı.
  2. Kızların en büyük destekçilerinden biri kölelik karşıtı gazete editörü Horace Greeley’di (1811–1872). Greeley, New York Herald-Tribune’da yazıyordu. 1850 yılında bir seansına katıldıktan sonra Kate’in eğitim masraflarını üstlenmişti.
  3. Kızkardeşlerin New York eyaletinde yaşadığı bölge, 1840 ve 1850’lerde çok sayıda yeni dini gruba ev sahipliği yapıyordu. Burada yaşayanların neredeyse her biri bir cemaate üye olmuştu. Milleritler ve Mormonlar da ilk burada ortaya çıkmıştı. Ayrıca Oneida Topluluğu gibi kimi ütopik grupların kökleri de buraya dayanıyordu.