Tarih

Lascaux Mağara Resimleri

182557_14190646_460x306 Lascaux’daki (Lasko okunur) mağara resimleri insanlık tarihinin bilinen en eski sanat eserleridir. Bu mağara resimleri 1940’ta Orta Fransa’daki Montignac köyü yakınlarında ava çıkan 4 çocuğun tesadüfen buldukları bir mağarada keşfedildiler. Çocukların yanında ki ”Robot” isimli köpeğin tavşan kovalarken kökleri dışarıya çıkmış bir ağacın dibinde ki delikten aşağı düşmesi ve çocukların köpeğin peşinden gitmeleri sonucu bulunan mağaralarda  de 17000 yıl öncesinde yapılmış yaklaşık 1500 hayvan resmi mevcuttu.

Resimlerin neden yapıldığı ile ilgili çok sayıda teori mevcuttur. Resimlerin bir çoğunun mağaraların en kuytu köşelerinde olması resimlerin saklanarak ve büyü veya benzeri vudu uygulamaları için yapıldığı fikrini akla getirmektedir. Hayvanlar ya anahtalarıyla çizilmiş ya da silüet olarak resmedilmişlerdi.

Mağaraların ”Boğaların büyük salonu” diye adlandırılan bölgesinde durağan bir cismin ya da hayvanın değil de bir olayın resmedildiği resimli bir anlatım yer almaktadır. Soldan sağa olmak üzere resimler bir bizon sürüsünün kovalanıp yakalanışını anlatmaktadır.

Mağaralar 1948 yılında halka açıldı fakat 1955 yılında insanın soluk alıp vermesiyle dahi eserlerin bozulma sürecine girdiği tespit edildiği için 1963 yılında halka kapatılmıştır. İnsanların talebine karşılık verebilmek için mağaranın 200 metre uzağına tıpatıp aynısı bir mağara daha inşa edilmiştir.

Lascaux Resimlerinden Bazıları

Lascaux Mağarası Sanal Turu