Tarih

Oturan Boğa ve Hayalet Dansı

oturan_boğaOturan Boğa  bir Siu kabilesi şefi ve savaşçısıydı. ABD ordusunun 7. birliğini Little Bighorn savaşında yenilgiye uğratarak 400’e yakın askeri katletmesi ve savaşı kazanması ile ünlenmiştir. Bu yenilgi Amerikan kamuoyunda büyük yankı yapmış binlerce askerin bölgeye intikam için akın etmesine sebep olmuştu. Bununla birlikte Oturan Boğa’da Kızılderili kabileler arasında büyük bir şöhrete sahip olmuştu.

Oturan Güney Dakota yakınlarında bulunan Grand River civarında doğdu. Siu’ların Minnesota’dan Montana’ya kadar uzanan büyük düzlüklerde yaşayan Hunkpapa Lakota kolundandı. Henüz genç bir delikanlıyken savaşçı oldu. İlk savaşını 14 yaşındayken Crow’lara düzenlenen bir baskında yaşadı ve Amerikan askerleri ile ilk karşılaşması ise 18 yılının Haziran ayında oldu.

İç savaştan sonra ABD’nin batıya doğru yayılması hız kazandı. Eski Siou av alanlarının üzerinde demiryolları ve telgraf direkleri döşenmeye başlandı. Kabilenin yemek ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Bizon sürüleri fazal avlanmadan ötürü yok olmaya yüz tutmuşlardı.

Birçok kabile için kutsal bir yer olan ve 1868 Fort Laramie anlaşmasınca beyaz yerleşimcilerinin dışında kalan Dakota’nın Black Hills bölgesinde altın bulunduğu rivayeti yayılmaya başlayınca büyük bir yerleşimci dalgası bölgeye akın etti ve çatışma kaçınılmaz oldu. 1876 yılında ABD hükümeti Fort Laramie anlaşmasını hükümsüz kıldı akabinde 25 Haziran 1876 tarihinde Little Bighorn savaşı patlak verdi.

Efsaneye göre Oturan Boğa savaşta olacakları rüyasında görmüştü. ABD süvarileri kabilenin kampına baskın düzenlemişlerdi ama kızılderili savaşçı sayısı sandıklarından çok fazla çıkmıştı. Tüm süvari kuvveti Oturan Boğa ve Çılgın At liderliğindeki Siu kabilesi tarafından yok edildi. Bu yenilgi Amerikan kamuoyunda büyük yankı yapmış binlerce askerin bölgeye intikam için akın etmesine sebep olmuştu. Takip eden beş yıl boyunca ABD ordusu Siu kabilesinin şeflerini avladı. Oturan Boğa baskılar sonucunda kabilesini de alarak Kanada’ya doğru göçtü. ama gittikleri yerde iklim şartlarına ve diğer doğal şartlara alışamadıkları için geri dönmek zorunda kaldılar. Oturan Boğa hükümet kuvvetlerine teslim oldu.

”Kabilemin silahını teslim eden son adamı olarak anımsanmak isterim”

Artık kendilerine ayrılan özel yaşam alanlarında yaşamak zorunda kalan Siu kabilesi 1890 yılında hayalet dansı adnı verdikleri bir dansı yapmaya başladılar. Aslında bir anlamda yaşadıkları hezimeti hafifletmek için kurguladıkları hayalet dansı yoluyla ölüleriyle irtibata geçip onların yardımıyla beyaz adamı topraklarından atacağını düşünüyorlardı.

Her ne kadar bir çaresizliğin ürünü olan dansın pratikte kabile üyelerinin beklediği sonuçları vermesi mümkün olmasa da Hükümeti korkutmaya yetmişti. O dönemde Buffalo Bill’in sirkinde boy gösterip beyazlara kendi dilinde küfürler ederek yaşamını sürdüren ve kabilesi için gelir kaynağı üreten Oturan Boğa, isyana sürükleyeceği gerekçesi ile hayalet dansından ötürü sorumlu tutuldu. Bu korkudan yola çıkarak gerçekleşen bir tutuklama girişimi esnasında yine kaderin bir cilvesi olsa gerek kendi kabilesinden olan ama polislik görevi alarak hükümete hizmet eden Siu’lar tarafından öldürüldü.