Güzel Sanatlar & Sinema & Müzik, Tarih

Tac Mahal ve Hikayesi

tac_mahalHindistan, Agra’daki Tac Mahal bir çok insan tarafından dünyanın en güzel yapıtlarından biri olarak görülür. Doruktaki Yer anlamına gelen Tac mahal ondördüncü çocuğunu doğururken ölen Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’ın anısına 1631-1648 yılları arasında türbe olarak inşa edildi.

Bu yapı beş kısımdan oluşmaktadır; Resmi bir giriş kapısı, bir bahçe, mozolenin kendisi, batı tarafında bir cami ve simetri olması açısından dikilen doğu tarafında bir toplantı odası. Uzun yansıtmalı havuz, alanı ortadan ikiye böler ve giriş kapısında ideal bir görüş açısından türbeyi yansıtır.

Tac Mahal’in yapımından sorumlu mimarın kimliği, tam olarak belli değildir. Bazıları, tasarımı Babür sarayında çalışan bir italyan olan Geronimo Veroneo’ya atfeder. Daha ikna edici bir tahmin, öğrencisi üstat Ahmet’e yapının detay işlerini verdiği açıkça bilinen İranlı mimar Üstat İsa Han efendiyi işaret eder. tasarım için model Sultan Hasan’ın Kahire’deki mozolesidir.

Yapının inşası, yetmiş yıldan daha fazla zaman aldı ve 20000 işçi çalıştırıldı. Türbe söylendiğine göre, o zamanların parasıyla 11,66 gram altın (Tola ölçü birimi) 15 rupi iken, otuz milyon rupiye mal oldu. Kıymetli ve yarı kıymetli taşların 28 çeşidini içeren madenler Aya’nın dörtbir yanından getirildi. Beyaz mermer Racastan’daki Makrana’da bulunan taş ocaklarında çıkartıldı.

Türbe, 100 metre karelik beyaz mermer bir kaide üzerinde yatar. Minareler hariç tüm binanın uzunluğu genişliği ile aynıdır. Kubbesi 44,4 metre yükselir ve cepheleri ile tamamıyla aynı boydadır. ikinci bir küçük kubbe, dışardaki kubbenin balonunun içine yerleştirilmiştir.  Tek asimetrik unsur Şah cihan’ın  eşininkinin yanında yer alan  türbesidir. Ana girişte taşın içine oyulmuş olarak ” Cennet Bahçelerine” girmek için ”kalben arınmış olmaya” davet eden Kur’an alıntıları vardır.

Efsaneye göre Şah Cihan yaşlılık günlerini oğlu tarafından tutulduğu hapishanede geçirdi ve nehrin diğer tarafında kendisi için siyah mermerden ikinci bir türbe yaptırmayı planlamıştı.