Arif Küme Yazıları & Denemeleri, İş Dünyası

Ucuz Fiyata Dayalı Satış Yapmaktan Kurtulmanın Yolları

Bir bilgisayar, bir maymun ve 5 yaşındaki bir çocuğun ortak özelliği nedir?  Üçü de sadece ucuz fiyat faktörünü kullanarak satış yapabilirler. Peki profesyonel bir satışçının bu üçünden farkı nedir? Profesyonel satışçı potansiyel müşterilerini sattığı ürünün kıymetine inandırarak satış yapan kişidir.

Eğer sadece ucuz fiyat faktörünü kullanarak satış yaparsanız;

  • İllaki pazara sizin fiyatlarınızı emsal alıp sizden daha ucuz fiyatla girecek bir rakip çıkacaktır.
  • Pazardaki müşterileriniz sizi sadece ucuz fiyatınızla hatırlayacaktır ve sizden daha ucuzu çıkar çıkmaz sizi bırakacaktır. Yani ürününüzü tutundurmanız sadece ucuz fiyat politikanızı sürdürdüğünüz müddetçe münkün olacaktır.
  • Çağrı merkezi yada websitesi kullanarak aynı ürünü aynı fiyata satan bir şirket sonunda sizden daha az maliyetle daha fazla üretim yapacaktır.

Elbette herhangi bir ürünün alışverişinde fiyat faktörünü tamamen yadsıyamayız. Bununla birlikte ürününüze artı değer kattığınız ve düşük fiyat zorunluluğunuz olmadığı zaman pazarda ürününüzü tutundurmayı da başarmışsınız demektir. Peki piyasada ucuzcu diye adınız çıkmadan sattığınız ürüne nasıl artı değer katabilirsiniz? Buyrun okuyun;

Potansiyel müşteriniz size geldiğinde aklında iki şey vardır; almak istediği hizmet ve ödeyeceği fiyat. Eğer stratejik bir kararla fiyatınızı en ucuz seviyeden piyasa ortalamasına çektiyseniz yani en ucuz fiyat olma faktörünü kullanmama kararını verdiyseniz sunduğunuz hizmette farklılaşmak ve artı değer katmak zorundasınız.

Farklılaşabilmenin ve artı değer katabilmenin en hızlı yolu satış sonrası hizmetlere yoğunlaşarak sağlanır.  Satış sonrası hizmette başarılı olmanın yolu da tıpkı satış safhasında olduğu gibi sahada aktif olmakdan ve sürekli sahayı denetlemekten geçer. Sizden alışveriş yapan her müşteriye artık en ucuz olmamanıza rağmen sizi tercih ettikleri için kazanacakları artı değerden bahsetmelisiniz. Fakat alışveriş sonunda vermeyi taahhüt ettiğiniz hizmeti detaylı olarak aktarırken sözünü verdiğiniz kalitenin ilk takipçisi de siz olmalısınız. Akabinde müşterinin peşine düşmek, memnuniyetlerini sorgulamak ve yeni uygulamalarınızdan haberdar etmek aynı sürecin doğal devamıdır.

Kısacası ucuzcu olmaktan kurtulmak istiyorsanız diğer şirketlere nazaran hizmette farklılaşmak için ürününüze artı değer katmalısınız. Hizmeti sunduğunuz sahada aktif olup operasyon kalitenizi sürekli denetim altında tutmalı ve müşterilerinizden geri bildirim almayı ihmal etmemelisiniz. Eğer başarılı olursanız bir süre sonra müşterilerinizin ilk önce fiyatınızı değil  ürün veya hizmetdeki farklılığınıza dair soruları sormaya başladığını göreceksiniz.

Vesselam…