Tarih

Cheng I Sao – Çin’in Kadın Korsanı

chengÇok korkulan bir korsan olan Çinli fahişe Cheng I Sao, 1807-1810 yılları arasında 70000 korsandan oluşan bir çeteyi yönetmişti. Onun liderliği altında korsanlar çin sahillerini yağmaladılar ve haraç kestiler.

Shih Yang adıyla doğan Cheng I Sao, Güney Çin denizinde çiçek gemisi  adı verilen bir deniz genelevinde çalışıyordu. 1801 yılında Korsan Cheng I ile evlendi. Evlenmeden önce sahip olduğu güce kendisini de ortak edeceğine dair eşinden söz almıştı.

kocası Güney Çin denizinin en korkulan korsanıydı.Çin gemilerine saldırması için komşu Vietnamlılar tarfından tutulmuştu. 1802 yılında vietnam çinle barışınca desteğini çekti. Cheng I korsanlarını yedi filodan oluşan bir konfederasyon haline getirdi. 1807 yılında Cheng I ölünce kumanda Sao’nun eline geçti. Zaten çin dilinde adı Cheng I’nin dulu anlamına geliyordu.

Cheng I Sao’nun dörtyüz gemiden oluşan filosunda hayt zordu. Kurallara karşı gelenlere acımasız cezalar uygulanıyordu. Aileleriyle birlikte yüzlerce korsan tek bir gemide yaşıyorlardı. Kurallara harfi harfine uyulması bekleniyor aksi takdirde derhal boyunları vurduruluyordu. Ganimetler hususunda sert kurallar konmuştu ve çaldıklarını ortak hazineye dahil etmeyenler ölüm cezasına çarptırılıyordu. Cheng I Sao tecavüzü ve zinayı da kesin olarak yasakladı.Her ikisinin de cezası ölümdü.

1808 yılında Çin İmparatorluğu Cheng I Sao’yu yakalamaya karar verdi. Ancak çok geçmeden peşinden gönderilen keşif grubunun lideri öldürüldü. Peşine salınan gemilerin yarısı batırıldı ya da ele geçirildi. 1809 yılında Çin hükümeti İngilizlerden HMS Mercury gemisini talep etmek zorunda kaldılar. Korsanları takip için bu gemiyi kullanacaklardı. daha sonra altı portekiz savaşçı gemisi de imparatorluk filosuna dahil oldu.

Cheng I Sao, Avrupa gemilerinden de kurtulmayı başardı. Ancak sonraki yıl kendi isteğiyle korsanlığı bırakmaya karar verdi ve devlet tarafından affedildi. Neredeyse bütün korsanları affedildi ve hayatının geri kalan kısmında Kumarhane işleterek tamamladı.