Güzel Sanatlar & Sinema & Müzik

İnsanın Evi Gibisi Yok ! – Oz Büyücüsü

the-wizard-of-oz-516687_960_720

Oz Büyücüsü, Metro-Goldwyn-Mayer tarafından 1939 yılında yapılmış sinema tarihinin en ünlü filmlerinden birisidir. Film 1900 yılında L. Frank Baum isimli bir yazar tarafından yazılmış olan Oz’un Muhteşem Büyücüsü isimli romanından uyarlanmış. Müziği ve özgün konusuyla sinema tarihinin en çok beğenilen ve izlenen filmlerinden biri olan Oz Büyücüsü yıllar geçtikçe Citizen Kane ve Rüzgar Gibi Geçti filmleri gibi Amerikan popüler film kültürünün bir ikonu haline geldi.

En iyi Film dalı da dahil olmak üzere altı dalda Oskar’a aday gösterilen film, ödüllerin çoğunu Rüzgar Gibi Geçti filmine kaptırdı. Bununla birlikte En iyi Orjinal Film Müziği ve En İyi Şarkı ödüllerini kazanmıştır. Başlangıcından itibaren 4 ayrı yönetmenle çalışılan filmde ilk yönetmen Victor Fleming’di.  ”Rüzgar Gibi Geçti” filmini yönetmek için projeden ayrılan Fleming’den sonra Richard Thorpe, George Cukor ve King Vidor devam etmiştir. Film eleştirmenlerden tam not almış olsa da çok fazla bir gişe başarısı da gösterememiştir.

1956 yılında CBS televizyonunda tekrar yayınlanan film büyük ilgi gördü. Gördüğü ilgi üzerine CBS sanki bir gelenekmişcesine her sene gösterimi tekrar etti. Öyle ki Kogre Kütüphanesi tarafından televizyonlarda en çok izlenen film olarak lanse edilen film, Unesco tarafından  Dünya Miras listesine dahi alındı.

Filmle ilgili Sarı Tuğlalı Yol’dan Dorothy’nin köpeği Toto’ya kadar ve hatta bilinen ” İnsanın evi gibisi yok”  repliğine kadar bir çok şey Amerikan kültürünün bir parçası haline geldi.

Oz Büyücüsü Filmi Konusu

Dorothy Gale Kansas’ta bir çiftlikte yaşayan yetim bir kız çocuğudur. Komşusu ile sıkıntıları yüzünden evden kaçıp uzaklara gitmek istemektedir. Çıkan bir fırtına da Dorothy başına bir darbe alır ve bilincini kaybeder. Gördüğü rüyada köpeği Toto ile birlikte kendisini cadıların, cücelerin, ve daha bir çok ilginç karakterlerin yaşadığı Oz diyarında bulur. Hikaye boyunca evine dönmeye çalışan Dorothy’e Korkuluk, Korkak Aslan ve Teneke Adam gibi karakterler eşlik eder.

Filmde geçen bazı şarkılar müthiş ün yapmıştır. Bunlardan ”Somewhere over the Rainbow” en çok meşhur olanıdır ve 2004 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi film müziği seçilmiştir.

Shirley Temple, Doroth karakteri için ilk adaydı fakat sesi ile alakalı bazı çekinceler ve kontrat sıkıntıları yüzünden kendisinden vazgeçilmişti. Teneke Adama karakterini canladıran Buddy Ebsen ise Alüminyum’a olan alerjisinden ötürü ölüm tehlikesi geçirdi ve filmi bıraktı yerini Jack Haley doldurmuştu. Yine ilginç detaylarından birisi de Korkak Aslan karakterinin kostümü gerçek aslan kürkünden yapılmıştı ve neredeyse 45 Kilogramdı. Aynı zamanda filmde görünen kimi kuşlar hayvanat bahçesinden ödünç alınmıştı. Çekim süresince Haftada 125 dolar ücret alan Köpek Toto ise 1945 yılına kadar film endüstrisinde kariyerine devam etti. Filmde toplam 124 cüce rol alırken bunların hiçbirisinin ücreti Toto’dan fazla değildi. Hatta cücelerden birinin kendini asarak intihar ettiği uzun yıllardır ileri sürülen bir iddiaydı.