Arif Küme Yazıları & Denemeleri, Editörün Seçtikleri, İş Dünyası

İstanbul’daki En İyi 10 Hastane

Değişik özellikleri ile En iyi 10 Hastane listesini oluşturan hastaneler hastasını iyi tanıyan, beklentilerini en iyi karşılayan ve sıkı bir şekilde takibini yapan hastaneler rekabet yarışında hasta memnuniyetine sahip olduğu gibi ayrıca hasta sadakatini de kazanan hastanelerdir. Çünkü memnun olan hastalarda aidiyet ve sadakat duygusu oluşur. Bu yüzden hasta sayısında da memnuniyet oranı ile paralel giden bir artış gerçekleşir.

Kendi kişisel ihtiyaçlarımızdan olan sağlık harcamalarımız da dahil olmak üzere bir çok konuda feragatte bulunuruz ancak iş ailemizin yada sevdiklerimiz sağlığı olunca her şey değişir ve ayrıca bu durumda her türlü fedakarlığa katlanırız. Bu yüzden en iyi hizmeti alacağımız yerleri de araştırırız.

Kısacası hastanecilikte bulundukları bölgede en iyi hizmet veren hastaneleri sizler için bir araya getirdik ki araştırmak zorunda kalmayın.

İşte İstanbul’daki Değişik Özellikleri ile Ön Plana Çıkan En İyi 10 Hastane;

Özel Medical Park Göztepe Hastanesi

İstanbul’da ki En İyi 10 Hastane sıralamasında ilk değineceğimiz hastane Özel Medical Park Göztepe Hastanesi.

İlk olarak belirteyim ki bu hastane grubu 4’ü İstanbul’da olmak üzere toplamda 20 şubesiyle hizmet vermektedir. Bunlardan birisi olan Özel Medical Park Göztepe Hastanesi sadece Türkiye’deki hastalara değil, yurtdışından gelen misafirlere de sağlık hizmeti sunmaktadır. Pek çok alanda oldukça başarılı olan bu hastane, yerli ve yabancı pek çok sigorta şirketiyle antlaşmalı çalışıyor. Hatta Özel Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi, Kanser Hastanesi ve Diş Hastanesi’ni de içinde barındırıyor. Kanser Hastanesi, kanserli hastalara tahsis edilmiş. Onların ihtiyacı olan her şeyi bulabilecekleri bir bina hazırlanmış. Diş Hastanesi de tıpkı üniversite hastanelerinde olduğu gibi tam teşekküllü olarak hizmet vermek için bir binasını da ağız veya diş sağlığıyla ilgili hastalarına ayırmış. Sonuç olarak Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde 293 hasta yatağı, 9 ameliyathane, 64 yoğun bakım yatağı, 150’den fazlası doktor olmak üzere 1.000’e yakın çalışan var.

Adres : E5 Üzeri 23 Nisan Sok. No: 17 Merdivenköy Kadıköy/İstanbul
Telefon : 0 (216) 468 44 44
Faks : 0 (216) 468 45 67
E-Posta : goztepe@medicalpark.com.tr
Web : http://www.medicalpark.com.tr/goztepe

Özel Doğa Hospital

İstanbul’da ki En İyi 10 Hastane sıralamasında değineceğimiz diğer bir hastane ise Esenyurt, Bahçeşehir, Beylikdüzü ve Avcılar bölgesine hizmet veren Doğa Hospital.

Öncelikle, Doğa Hospital İstanbul’un Esenyurt, Bahçeşehir, Beylikdüzü ve Avcılar bölgesine A’dan Z’ye kaliteli bir sağlık hizmetini en uygun ekonomik şartlarda sağlayan bir hastane olarak ön plana çıkmaktadır. Hatta özellikle Kadın Doğum branşında görev yapan doktorları ile bölge halkının takdirine şayan bir kurumdur.

Her şeyden önce ameliyatlardan doğuma hatta muayene ücretlerine kadar uyguladığı ekonomik fiyat politikası ve verdiği hizmetin kalitesi ile bölge halkının sevgisini kazanan hastane zaman zaman uyguladığı kampanyalarla da adını duyurmuş durumda.

Benzer şekilde muayene yada ameliyat için içeri giren her hastanın taburcu olduğu günü takip eden gün illaki aranması, kronik hastalıklara sahip hastaların takibinin yakından yapılması ve ayrıca hamilelere yönelik eğitim çalışmaları yapması göze çarpan önemli özelliklerinden.

Özel Doğa Hospital 51 hasta yatağı, 2 ameliyathanesi, 21 yoğun bakım yatağı, 30’dan fazla doktoru ve 150 ’e yakın çalışanıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Adres : Akşemseddin Mah. Doğan Araslı Cad. No: 4 Esenyurt / İstanbul
Telefon : +90 (212) 690 3041
E-Posta : info@dogahospital.com
Web : http://www.dogahospital.com

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi

Gelişmiş teknolojiye sahip ekipmanıyla Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İstanbul’da ki En İyi 10 Hastane sıralamasında A’dan Z’ye iyi bir sağlık hizmeti ile listeye giriyor. 190 yatak kapasitesine sahip bu hastane ayrıca hasta yataklarına uyguladığı dezenfektanla ünlenmiş durumda. Mesela yüksek sıcaklıkta su püskürtme sistemiyle arındırıyorlar yatakları. Başka bir deyişle “Burada kaç kişi yatmıştır şimdi” endişesinden sizi kurtarıyorlar. Hastayı ve yakınlarını kâğıt işlerinden kurtaracak bir hasta bilgi sistemleri var. Ayrıca doktorunuz sizin sağlık durumunuzu evinden bile takip edebiliyor. JCI (Joint Commission International) tarafından kalitesi üç kez onaylanan bu kurum hasta odaklı çalışıyor. Bu nedenle oldukça fazla sayıda özel sigorta şirketiyle antlaşmalı olarak çalışıyor.

Adres : İçerenköy Mahallesi Hastane Yolu Sokak no:102-104 Ataşehir-İstanbul
Telefon : 0 (216) 578 40 00
Faks : 0 (216) 469 37 96
E-Posta : infohastane@yeditepe.edu.tr
Web : http://www.yeditepehastanesi.com.tr/

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi

İstanbul’da ki En İyi 10 Hastane sıralamasında Şüphesiz ki adını kitlelere ulaştırmış bir hastane olan Nightingale olmazsa olmaz. Aslında, Florence Nightingale, 1820 doğumlu İngiliz bir hemşiredir. Kırım Savaşı’nda yaralanan askerlerin tedavisiyle ilgilenen bu kadın her şeyden önce yardımseverliği ile nam salmıştır. Hatta gecesini, gündüzünü mesleğine adayan bu hanımefendi, hemşirelik mesleğine kayda değer bir itibar kazandırmıştır. Şu anda King College London’ın bir parçası olan hemşirelik okulunun da kurucusudur. İlk modern sivil hemşire okulu ününe dayanarak Nightingale’in bir mihenk taşı olduğunu söyleyebiliriz –ki zaten doğum günü Uluslararası Hemşireler Günü olarak kutlanmaktaymış. İşte, biz de bu hastane grubunun Şişli’deki binalarından birini seçtik. Kardiyoloji dalında bir adım atma amacıyla kurulmuş Nightingale, şu an 302 yataklı, iki binin üzerinde açık kalp ameliyatı yapmış ve artık tüm dallarda hizmet veren bir kurumdur. Nightingale’in de kalitesi üç yılda bir JCI tarafından onaylanmaktadır.

Adres : Abide-i Hurriyet Cad. No: 166 Şişli – Istanbul
Telefon : 0 (212) 375 65 65
Web : http://www.florence.com.tr/

 Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

İstanbul’da ki En İyi 10 Hastane sıralamasında bir diğer Hastane Maltepe Hastanesi. Hastanenin sloganıyla anlatmak daha doğru olur sanırım: Anaokulundan Üniversiteye. Zira eğitime ne kadar önem verdiklerinin göstermenin daha iyi bir yolu yok. Başka bir deyişle ifade etmek gerekirse bilimsel niteliği artırmak için oldukça fazla çalışıyorlar. Ayrıca genç öğretim üyeleriyle bugüne tutunarak tecrübeli çalışanlarının birikimiyle oldukça sistematik bir çalışma yürütüyorlar. Mesela 20 profesörün dâhil olduğu oldukça kalabalık bir akademik kadroya sahip. Bundan dolayı İnsan sevgisini, hasta haklarına saygıyı ve bilimde üstünlüğü esas edinmiş bir kurumdur burası. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile birlikte hastalarına hizmet vermektedir.

Adres : Feyzullah Cad. No:39 Maltepe/İstanbul
Telefon: 444 06 20 – 0850 811 02 51
Faks : 0 (216) 399 00 60
E-Posta: info@maltepehastanesi.com.tr
Web : http://maltepehastanesi.com.tr/

Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

40 yıldır hizmet veren Siyami Ersek hastanesinin, Kardiyoloji alanında hastalar tarafından en çok tercih edilen hastanelerden biri olduğu düşünülüyor. Ayrıca Türk hastaların yanı sıra yurtdışından gelen hastalara da kapılarını açıyor. 2000 yılında açılışı yapılan binasıyla kapasitesini iki katına çıkaran hastanenin çok sayıda kurumla antlaşması var.

Adres : Tıbbıye Cad. No: 13 Kadıköy/İstanbul PK:34668

Telefon : 0 (216) 542 44 44

Web : http://www.siyamiersek.gov.tr/

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Zeynep Kamil, sanırım insanların içini en çok ısıtan hastanelerden bir tanesi. Çünkü burası aslında bir hayır kurumu olarak hizmet vermeye başlamış. Kamil Paşa ve sevgili eşi Zeynep Hanım özel mülklerini hastaları tedavi etmek için kullanmışlar. Ücretsiz hizmet vermek için kurulan hastanenin günümüzde hala varlığını sürdürmesi olağanüstü. Bundan dolayı uzun bir süre bu iki değerli insana minnetlerini göstermek için aileler burada doğan çocuklarına Zeynep veya Kamil isimlerini vermişler. Vefatlarından sonra hastanede modernleştirilmeye gidilmiş. 1982’de Sağlık Bakanlığı’na bağlandıktan sonra özel dal eğitim hastanesi statüsünde hizmet vermiş. Ayrıca hastalar, internet sitelerindeki “Hasta Okulu” sekmesinden konunun uzmanı doktorlar tarafından hazırlanmış bölümleri inceleyebilirler.

Adres : Opr. Dr. Burhanettin Üstünel Cad. No:10, Üsküdar – İstanbul
Telefon : 0 (216) 391 06 80
Faks : 0 (216) 391 06 90
E-Posta : info@zeynepkamil.gov.tr
Web : http://zeynepkamil.gov.tr/

Özel Sur Hastanesi

Güler yüzlü hizmeti ve her hastaya özel ilgi göstermelerinden dolayı hastalarından oldukça övgü alan bir kurum Sur Hastanesi. İleri teknoloji sayesinde hastalıkların tanı ve tedavisinde oldukça yol kat etmişler. Şimdilik 2 ameliyathanesi, 19 yatağı ve 2 kuvözü olan hastane, gün geçtikçe kapasitesini artırmaktadır. Hastanenin acil servisi, poliklinikleri ve ayrıca da yeni doğan yoğun bakım üniteleri bulunmaktadır.

Adres : Namık Kemal Mah. Cengiz Topel Cad. No: 90 Ümraniye/İSTANBUL
Telefon : 0 (216) 481 99 55 (3 hat)
Faks : 0 (216) 481 99 58
E-Posta : info@surhastanesi.com
Web : http://www.surhastanesi.com

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Haydarpaşa Numune’yi aslında Osmanlı Sultanı ikinci Abdülhamid Han’ın duyarlı kişiliğine borçluyuz. 1800lü yıllarda temeli atılan hastane, Tıp Fakültesi eğitimi vermiştir. Zaman içinde gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Şu an 709 yatak kapasitesi ve 20 eğitim kliniği vardır. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, geniş sağlık kadrosu ve çalışanıyla hastalarına hizmet vermektedir. Ayrıca Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Hasta Okulu Programları kapsamına bağlı olduğu için sitesinden yine “Hasta Okulu” sekmesinden gerekli her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Adres : Tıbbiye Cad. No: 23 34668 Üsküdar / İSTANBUL
Telefon : 0 (216) 542 32 32 / 0 (216) 542 32 00
Faks : 0 (216) 336 05 65
Web : http://haydarpasanumune.gov.tr/

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın Haseki Sultan’ının Külliyesi’nin şöhretinden dolayı hastanenin şimdiki bulunduğu yer vakti zamanında Haseki adıyla anılmaya başlanmış. Üstelik yalnızca kadınlara hizmet veren bina, şimdi her cinsten ve kökenden hastaya topyekün açıktır. Ayrıca 2012 yılında Kızılay Poliklinik binasını hizmete açmışlar. Dolayısı ile 114 adet donanımlı hasta odaları, 206 adet hasta yatağı, 14 adet ameliyathane, 16 adet yoğun bakımı ve diğer birimleriyle misafirlerin övgülerini kazanmış durumda.

Adres : Millet Cd. Aksaray / Fatih -İSTANBUL
Telefon : 0 (212) 529 44 00
Faks : 0 (212) 589 62 29
E-Posta : hasekikalite@hasekihastanesi.gov.tr
Web : http://hasekieah.saglik.gov.tr/

Medicana Çamlıca Hastanesi

Medicana Sağlık Grubu, pek çok il ve ilçede şu an hizmet veren bir kuruluş. Çamlıca’daki binası ise 1999 yılında kurulmuş. 150 yataklı Çamlıca’da 2 anjiyografi ünitesi, 3 kalp ve damar cerrahisi ameliyathanesi, 7 genel ameliyathane, 36 yataklı yoğun bakım ünitesi ve ayrıca bunlara ilaveten 40 yataklı bir hemodiyaliz merkezi mevcuttur. Bunun yanında resmi kurumlar dâhil olmak üzere sayısız kuruluşla antlaşmalı çalışmaktadır.

Adres : Alemdağ Cad. No:113 34767 Üsküdar / İstanbul
Telefon : 0 (216) 522 60 00
Web : http://www.medicana.com.tr/