İş Dünyası

İsveç’de Mesai 6 saate indirildi

stokolmİsveç’te bazı firmalar verimliliği ve insanların mutluluk seviyesini artırmak amacıyla mesai saatini sekiz saatten altı saate indirdi.

Yaşlı bakım evleri, toplu taşıma servisleri, araba üreticileri ve hastaneler başta olmak üzere ülkedeki bir çok işveren yeni uygulamaya geçiş yaptı.

Science Alert websitesinde yayımlanan habere göre mesai saatinin düşürülmesiyle hedeflenenin daha kısa sürede daha fazla üretimin yapılmasının sağlanması olarak belirtildi. Böylelikle üretimde maksimum verimlilik sağlanırken insanların özel hayatlarına ayırdıkları zamanla birlikte mutluluk seviyeleri de yükseltilmiş olacak.

İsveç’in ikinci büyük şehri Gothenburg’daki Toyota üretim merkezi bu uygulamaya aslında 13 yıl önce geçiş yapmış ve verimliliğin ve karlılığın yükseldiğini tespit etmiş.

Yine Stokolm merkezli Filimundus isimli bilgisayarlı uygulama geliştiricisi firma  bu uygulamaya 6 yıl önce geçmiş. Şirketin CEO’su sekiz saatlik mesai uygulamasının sanıldığı gibi verimli olmadığını vurgularken bir çalışanın 8 saatlik  zaman diliminde bir işe yüzde yüz odaklanmasının mümkün olmadığını eklemiş. Odaklanılmayan zamanlarda toplantıların uzatıldığı yada sosyal medya araçlarının yoğun kullanıldığını tespit eden şirket mesai saatini 6’ya indirirken sosyal medya araçlarının kullanımını yasaklamış ve toplantıları minimum seviyeye indirmiş. Gelinen noktada çalışanlar daha mutlu çalışır olmuş ve işlerine daha odaklı olmaya başlamışlar.

Science Alert sitesinin haberine göre Gothenburg’da bir yaşlı bakım evi bu sene başında uygulamaya başladığı 6 saatlik mesai uygulamasını 2016 yılının sonuna kadar devam ettirerek sonuçları analiz etmeyi planlıyormuş. Yapılacak analizle feda edilen 2 saatlik zaman diliminin maliyetinin verimliliğe oranı sorgulanarak uygulamanın devamlılığına karar verilecekmiş.

Uygulamanın Dünya Çalışma Örgütü’nce benimsenip tüm ülkelere yayılması en azından uzun bir süre mümkün görünmüyor 🙂