Tarih

Kağıt’ı Kim İcat Etti ?

tsai_lun_Elbette ilk önce yazı ilan edildi ve yazının icadı ile ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz. Kağıt kullanımından önce yazılar parşömenlere yada papirüslere işlenmekteydi. Parşömenler hayvan derisinden yapılan pahalı bir üründü. Papirüsler ise belki pahalı değillerdi fakat uzun süreli dayanmaları kolaylıkla dağılmalarından ötürü mümkün değildi. Eski Mısırlıların yelken, bez, hasır ve yazı kağıdı olarak kullandıkları papirüs bir silsile halinde Yunanlara ve Romalılara intikal etti. M.S. 3. yüzyılda papirüsün yerini parşömen aldı.

Kağıt ise çok daha ucuz maliyetli olması, daha uzun süre dayanabilmesi, arşiv olanağı sağlaması ve daha çok bilginin kayıt altına alınmasını sağladığı için hızlı bir şekilde popüler oldu.

Kağıdın İcadı

Çinli Cai Lu, Han hanedanı imparatoru He’nin sarayında yaşayan bir harem ağasıydı. MS. 89 yılında Cai Lun silah ve çeşitli aletler üreten bir üretimhane’nin başına getirildi. Kayıtlamaları gereken konuların uzun süre dayanabilecek bir materyal üzerine işlenmesi ihtiyacının farkına kısa sürede vardı.

Yaptığı bir çok denemeden sonra M.S 105 yılında kağıt buluşunu imparatora sundu. Cai Lun muhtemelen kendisinden önce yapılan icat denemelerinden faydalanmıştı fakat onun sunduğu son kağıt modeli dünyanın dört bir tarafına yayılan versiyon olmuştu. Buluşuyla büyük takdir toplayan Cai Lun, Lung- Thing markisi ünvanıyla onurlandırıldı. ”Kağıt yapımının koruyucu azizi” olarak yüzyıllar boyu  saygıyla anıldı. Fakat imparatorun ölmesiyle popülaritesini kaybetti çünkü yeni imparator selefinin tüm danışmanlarını  kendisine düşman saymıştı. Bu sebepten Cai Lun, 121 yılında intihar ederek yaşamına son verdi.

Çin imparatorları Cai Lun’un ölümünden sonra kağıt yapımını uzun süre bir sır olarak sakladılar. Bu sırrın 751 yılında Çin kağıt imalatçılarının Araplar’la yapılan bir savaşta esir alınmalarıyla ortaya çıktığı söylenmektedir.