Teknoloji

Google’ ın Yeni Projesi Loon İnterneti Tüm Dünyaya Yayacak

Günümüzde internetsiz bir hayatı sürdürmek neredeyse imkansız gibi.  Ancak Dünya da hala İnternet kapsama alanı dışında kalan bölgeler de mevcuttur . ” Google ” şirketi yeni projesi Loon ile işte bu bölgelere internet getirmeyi planlıyor. ” Loon ” adı verilen proje ile internete erişimi olmayan 4,8 milyon kişiye internetten yararlanma olanağının sağlanması hedefleniyor.

Loon projesi, helyum gazı ile doldurulmuş tüpler ve düşük seviyeli uydular aracılığıyla internete erişimi olmayan ücra ve doğal afetler meydana gelen bölgelerde çevrim içi dünyaya bağlanma imkanı yaratmayı öngörüyor. Google tüpleri uçaktan iki kez yükseğe kalkabilecek şekilde dizayn ediyor. Rüzgarın gücü ile hareket eden bu balonları istenilen yöne yönlendirmek de mümkün. Projeye göre tüplerin gönderildiği bölgelerde internet kullanımı için insanların evlerine özel bir anten monte ediliyo. Akabinde tüplerin birbirine gönderdiği sinyaller ile bu alanlarda internet ağı aktif hale getiriliyor.

2013 yılında başlayan projede deney için ilk kez Yeni Zellanda’nın Güney adasına 30 tüp bırakıldı. Balonlar havaya kalktıktan sonra o bölgede yaşayan insanlara 15 dakikalık internete erişim sağlandı.

Loon projesinin kullanıcılar için mümkün olduğunca ucuz mal olacağını belirten  Google şirketi şimdilik deneysel nitelik taşıyan proje üzerinde çalışmaları sürdürüyor .