Tarih

Salem Cadı Yargılamaları

1280px-Salem_witch2Salem Cadı Mahkemeleri ya da bilinen adıyla Salem Cadı Avı, cadılık ve büyücülükle suçlanan insanların bir dizi duruşma ve sorgulamadan sonra cezalandırılmasının hikayesidir. Bu duruşmalar sonunda çoğu kadın birçok insan asılarak öldürülürken bir kişi de üzerine kaya büyüklüğünde taşlar konulup idam edildi.

Massachusetts’e bağlı Salem kasabasının Püriten mezhebine bağlı halkı için cadılıktan daha büyük bir suç mevcut değildi. ve 1692 yılında Sarah Good’tan daha popüler başka bir cadı daha yoktu. Sarah Good Salem Cadı yargılamalarında sanık kürsüsünde sorgulanan ilk kadınlardandı ve Salem kasabasındaki bir kaç genç kızı büyülemekle suçlanıyordu. Bu suçlamalar neticesinde 1692 yılı yazında asılarak idam edildi. Yargılama sürecinde kocası ve 5 yaşındaki kızı da aleyhinde tanıklık yapmak için zorlandı.

1692 yazında Salemde asılarak öldürülen cadı ve büyücü sayısı 20 idi. Elbette bu insanların hiçbirisi cadı veya büyücü değildi. Sarah Good aslında Salem kasabasında pek popüler olmayan silik bir karakterdi. Yoksul insanların genel kaderi olduğu gibi sahipsizdi de dolayısıyla onu müdafa edecek kimsesi de yoktu.

Sarah Good ikinci evliliği olan William Good’un eşiydi. Çiftin beş yaşında Dorothy isminde bir kızı vardı. Pek çok Salem kurbanı gibi o da düşük bir sosyal statüye sahipti. Sarah Good, John ve Elizabeth Solart çiftinin kızları olarak 1655 yılında doğdu. İlk evliliğini Daniel Poole adında bir işçi ile yaptı. 1682 yılımda eşinin ölmesi üzerine Sarah, William Good ile evlendi. Daniel öldükten sonra Sarah’ın üstünde kalan borçlar evlilikten sonra William’ın sorumluluğu haline geldi. Borçların ağır yükü altında kalan çift zaman içerisinde komşularından ve etraflarından dilenmek zorunda kaldılar. Sonunda 1692 yılında evsiz kaldılar. Sarah, Salem kasabası sakinleri tarafından üstü başı dağınık, aksi, ve silik bir karakter olarak tanımlanıyordu. Komşuların ifadesine göre ahırda ölen hayvanların katili de kapı kapı gezip dilenen Sarah idi.  Dilenirken istediğini alamadığında homurtularla söylenen söylene kapıdan ayrıldığı ve aslında bu esnada cadı lanetleri okuduğu iddia edilmekteydi. Yargılamalar esnasında kendisine homurtularının sebebi sorulduğunda homurdanmadığını aksine kutsal 10 emiri ezberden okuduğunu iddia etmişti ama duruşma esnasında tekrar okuması istendiğinde yapamamıştı.

Sarah Good’un duruşmalara çıkarılmasının sebebi ise tamamen farklıydı. Sarah, Peder Samuel Parris’in kızı Elizabeth Parris ve yeğeni Abigail Williams tarafından 1692 yılının mart ayında cadılıkla suçlanmıştı. Günümüz Psikoloji ilminde Kitle Histerisi olarak da açıklanabilecek şekilde bu iki kız ile köyün diğer bir kaç genç kızı bayılma nöbetleri geçirmeye ve anlamsız çığlıklar atmaya başlamışlardı. Peder Samuel Parris onlara kim size böyle işkence ediyor diye sorduğunda kızlar Tituba, Sarah Osborne, and Sarah Good şeklinde cevap veriyorlardı. Kızların suçladığı kadınlardan Sarah Osborne, kasabada kilise ayinlerine fazla katılmayan ve ikinci evliliğini beyaz bir köle ile yapıp eski kocasının oğluna bıraktığı mirası kontrol etmeye çalışan biri olarak tanınıyor ve tasvip edilmiyordu. Tituba ise zenci bir köleydi ve Abigail Williams ile Betty Parris tarafından şeytanlarla ilişkiye girme, erkekleri büyüleme ve fal bakma gibi eylemleri gerçekleştirmekle suçlandığı için hedef tahtası haline gelmişti. Cadılıkla suçlanmaları ve sorgulanmaları sonucu duruşmaya çıkarılmak üzere 1 Mart 1692 tarihinde hapse atıldılar.

Giles_Corey_restoredMart ayı içerisinde başka diğer kadınlarda sorgulanarak hapse atılmaya başlandı bunlar  Salem Kasabasından Martha Corey, Sarah Good’un kızı Dorothy Good  ve Rebecca Nurse idi. Martha Corey’in sorgulanmasının sebebi cadı suçlamaların sahibi kızların davranışlarını yüksek sesle sorgulaması ve dikkatleri üzerine çekmesiydi. Martha Corey ve Rebecca Nurse için yapılan suçlamalar Salem kasabası sakinlerini de içten içe rahatsız etmişti çünkü her ikisi de kasabada sevilen bir klise müdavimiydiler. Çünkü bu kadar iyi Hristiyanların bile cadılıkla suçlanması demek kiliseye periyodik bir şekilde aksatmadan devam eden tüm kasabalıların bile cadılıkla suçlanabileceği olasılığını ortaya koymuştu. Kaderin cilvesi olsa gerek Martha Corey asılarak kocası Giles Corey daha feci bir şekilde suçunu itirafa zorlanarak taşlar altında can verdi.

Bu duruşmalar içerisinde en ilginç olanı Sarah Good duruşmasıydı. Yargılama 1692 yılının Şubat ayında başlamıştı. Elizabeth ve Abigail eski suçlamalarını mahkemede de devam ettirdiler. 12 kişilik jüri önündeki yargılamalar sırasında diğer kasabalılarda geçmişten gelen önyargıları dolayısıyla Sarah Good ve Sarah Osborne hakkında suçlamalarda bulundular. Hatta birisi Good’u süpürge ile uçarken gördüğünü dahi iddia etti. Bir diğer kasabalı onu kediler ve köpekler üzerinde büyü yaparken gördüğünü iddia etti. Kızı Dorothy dahi henüz aklı kesmediğinden bilinçsiz bir şekilde annesi aleyhine ifade vermişti.

tituba_Hem Sarah Good hem de  Sarah Osborne haklarında yapılan tüm suçlamaları kabul etmediler. Fakat Tituba birazda merhamet beklentisi içerisinde, hakkındaki Şeytanın Hizmetçisi olduğu yönündeki iddiaları kabul etti. Verdiği ifadeye göre siyahlara bürünmüş uzun boylu bir adam kendisine ve suçlanan diğer iki kadına gelerek isimlerini getirdiği deftere yazmasını istemişti. İfadesinde defterde 6 isim daha gördüğünü ama okuyamadığını eklemişti. Tituba, Sarah Good’un bir keresinde kedisine emir vererek Elizabeth Hubbard isiminde kadını yaralattığını ve siyah ve sarı kuşların onu çevrelediğini gördüğünü ve bu kuşları da suçlamaları yapan kızlara zarar vermeleri için gönderdiğine şahit olduğunu ifadesine eklemişti. Tam bu esnada kızların bayılma nöbeti geçirmeleri üzerine Tituba Sarah Good’un elinde sarı bir kuşun olduğunu iddia etmiş ve kızlarda bu iddiayı desteklemişlerdi. Konuşma ve müdafa sırası Sarah Good’a geldiğinde Good gerçek cadıların Tituba ve Osbourne olduğunu kendisinin günahsız olduğunu söylerek iddialara cevap vermiş ve masum olduğunu iddia etmişti fakat idama mahkum olmaktan kurtulamamıştı. Peder  Nicholas Noyes Sarah Good’u Tituba gibi itiraf etmeye zorlamış ama Sarah Good masumiyetini savunmaya devam etmişti. Suçlu olduğu mahkemece karar verilince pedere şöyle bağırmıştı “Ben senin büyücü olduğundan daha fazla cadı değilim eğer benim canımı alırsan Tanrı’da sana kan içirecek

Good öldüğünde 37 yaşındaydı. Tutuklandığında hamileydi ve asılmadan önce doğum yapmıştı ama bebek annesi asılmadan önce öldü. Tituba hapis cezasına çarptırıldı fakat daha sonraki akibeti bilinmemektedir. Osbourne ise duruşmalar sürerken hapiste öldü. Rebecca Nurse ve Martha Corey asılarak idam edilirken kocası Giles Corey ise üzerine taşlar konularak itirafa zorlanırken öldürüldü.

samuel_sewallDuruşmalardan 5 yıl sonra Yargıçlardan Sewall kamuoyuna yönelik bir pişmanlık ve özür mektubu yayınladı. Pişmanlığı kabul eden tek yargıç Sewey olarak kalacaktı. Duruşmalardan 20  yıl sonra ise kurbanlara itibarları iade edildi ve ailelerine tazminat davası açma hakkı tanındı. Sarah Good’un kocası William Good titrek el yazısıyla mahkemeye sunduğu başvuru mektubunda Salem Cadı Duruşmalarına son noktayı koymuştu;

”Yoksul  ailemin yıkılmasından dolayı nasıl bir zarar gördüğümün takdirini saygı değer mahkemeye bırakıyorum”