Arif Küme Yazıları & Denemeleri, Teknoloji

Sosyal Medya Kimliği ve Gizlilik

social-media-identitySosyal medyanın ciddi bir iletişim kanalı haline geldiği günümüzde kim olduğunuza ait bilgiler şu an milyarlarca insanın kullanımına açık durumda.

Diğer bir ifadeyle farkında olsanızda olmasanızda sosyal medya kanallarında milyarlarca insana sizi anlatan bir kimliğiniz mevcut.

Sahip olduğunuz bu kimlik ile sizi tanımak, kim olduğunuzu bilmek isteyen insanlar sosyal medya kanallarında sizi rahatlıkla bulabilirler. Bu kanallarda yayımladığınız yada ön plana çıkardığınız bilgiler ışığında hakkınızda fikir sahibi olabilecek yığınlakdan bahsediyoruz. Hatta öyle ki sosyal medyada oluşturduğunuz kimliğiniz geçmişte koyduğunuz bilgilerle şu an koyduğunuz bilgileri karşılaştırabilecek kadar kapsamlı bir bilgi kaynağı haline gelmiş olabilir.

Sosyal medya kanalları sizi yakından tanımayan yada hiç tanımayan insanlara kim olduğunuza dair vereceğiniz ilk intiba yeridir. Aynı zamanda hakkınızda bilgi toplamak isteyen kişiler için sizi olduğunuzdan daha iyi yada daha kötü gösterebilir

Değer verdiklerinizle, inandıklarınızla, sosyal anlamda ilişkilerinizle ve ön plana çıkardığınız taraflarınızla bilinmeye başlarsınız.

Çoğu insan  sosyal hayatında ve ikili ilişkilerinde kendisine ve duruşuna gösterdiği özeni sosyal medya kimliğine göstermiyor yada sosyal medya kimliğinin öneminin farkında değil. Öyle ki yazdıklarının, paylaştıklarının hatta bıraktığı yorumların bir imaj yarattığını ve çoğu zaman bu imajın gerçekle örtüşmediğini çok sonra farkediyor. Örneğin sosyal medya mecralarında taşıdığı ukala, ters, yada ılımlı imaj kim bilir belki de gerçekle taban tabana ters olabiliyor.

Yani sosyal medya kimliğiniz gerçek hayatta kendiniz için asla söylenmesine müsaade etmeyeceğiniz şeyleri sizin için söylüyor olabilir.

sosyal-medya-kimliginiz_2

Eğer bir sosyal medya kimliğine sahip değilseniz dolaylı da olsa yine bir intiba bırakmış oluyorsunuz. Bu sefer dijitalleşen dünyada kendinizi soyutladığınız ve teknolojiden uzak olduğunuz sanrısını bırakmış oluyorsunuz. Hatta sosyal medya dünyasına kendini kaptırmış bir çok insan için bir şeyler sakladığınız algısını bile oluşturuyor olabilirsiniz. Anormal olmak ile bile suçlanabilirsiniz. Halbuki özel hayatınızı bu kanallarda çılgınlar gibi ifşa etmenizin size avantajları ile dezavantajlarını hiç mukayese ettiniz mi?

Sosyal medya mecralarında kimliğinizle ve paylaşımlarınızla karşılaşan çoğu insan gerçek sizi tanımıyor. Onların bildiği yada bilebileceği her şey  sosyal medya kimliğiniz altında yayınladıklarınız ile sınırlı. O halde sosyal medya kimliğinizin sizi, size en yakın şekilde yansıtması gerekmiyor mu? Aksi takdirde bir sürü yalanla yalancı bir kimliği sürdürmeye devam eder durumda kalmış olmaz mısınız ?

Diyelim ki dürüst ve özenli davranıyorsunuz paylaşımlarınızla ve yorumlarınızla  gerçek sizi yansıtıyorsunuz. O zaman soru şu;  Niye yayınlıyorsunuz ?

Biraz örneklendirelim; Gerçek hayatta etkili iletişim kurabilmenin ilk kuralı tanıştığınız insanlarla ilk elden siyaset, din veya futbol konusunda açık sözlü olmamaktır. Çünkü bu olguları hayatının merkezine koyan insanlar için söyledikleriniz algı-yargı ekseninde çok şey ifade eder.

Aynı durum sosyal medya kimliği ile de geçerlidir. Diyebilirsiniz ki ne var bunda ben dürüstüm beni tanımak istiyorsa beni böyle tanısın. Peki imajınız ile alakalı bu kadar pervasız olmak acaba dürüstlük mü? tanımadığınız insanların hakkınızda araştırma yaparken size ve düşünce dünyanıza ait özel bilgileri sizin kişisel auranızla birlikte harmanlaması gerekirken sadece sosyal medya üzerinden karakterinizi etiketlemesine olanak vermek ne derece akıllıca? Burada kim kolaycılığa kaçıyor ? Yaptığınız paylaşımlarla siz mi yoksa sizi araştıran kişi mi? 

Kesinlikle doğru olan yöntem, sosyal medya kimliğiniz özel hayatınızda koyduğunuz bariyerlerle ve karakterinizle uyumlu olmasıdır. Fakat bunu paylaştıklarınızla bir meydan okuma haline getirmek yada getirmemek sizin becerinize bağlı. Bıraktığınız 3-4 yorum,  yaptığınız 4-5 paylaşım yada paylaştığınız yığınlarca resim sizi asla doğru anlatmaz. Dolayısıyla size ait bilgileri tanımaya değer gördüğünüz insanlara sizin aktarmanız gerekir. Çünkü sosyal medyada betimlediğiniz kimliğiniz kişisel auranızla ister istemez çakışır. Aksi takdirde hayal kırıklıkları ve sürekli kendinizi açıklamak zorunda kalmanız kaçınılmaz hale gelir.