Teknoloji

Tokyo Olimpiyatlara Akıllı Gözlüklerle Hazırlanıyor

smart-gogglesTokyo, yabancı turistleri Japonya başkentinin manzaraları ile tanıştırmak için kılavuz rolünü oynayacak özel bilgi gözlüğünü denemeden geçiriyor.

Henüz hazırlanma aşamasında olan gözlüğün belleğinde ünlü Tokyo Kulesi ve Budizm tapınağı Dzodzedzi’ ye ait görülecek yerler kadar bu yerlere nasıl ulaşılacağına dair bilgiler de görüntüleniyor. Yetkililerin belirttiğine göre, gözlük Tokyo sokaklarında yönünü bulmakta zorlanan yabancı turistler için de oldukça faydalı olacak.

Bölge yönetiminin temsilcisi Takaxiro Sasaki’ye göre son teknoloji harikası  gözlük – kılavuzlar  2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek Yaz Olimpiyat Oyunlarına dek hazır olacak .

Son dönemin en popüler gadget’ larından olan akıllı gözlüklerin, akıllı saatlerle birlikte kısa dönemde en yaygın mobil sistemlerden biri olacağı bekleniyor . Öyle ki , ABD kökenli ” IHS Inc . ” şirketinin tahminine göre, önümüzdeki 3 yıldan sonra dünyada bu gözlük sahiplerinin sayısı 10 milyon kişiyi bulacak.

” Google ” şirketine ait benzer anlamdaki gözlüklerinin 2014 yılında satışa çıkarılacağı konuşulmaktaydı. Bununla birlikte Güney Kore’nin ” Samsung Electronics ” ve Japonya’nın ” Seiko Epson ” şirketleri de akıllı gözlük ” lerin hazırlanması üzerinde çalışma yapmaya devam ediyor .