Teknoloji

Uber Uygulamasının BlaBlaCar Uygulamasından Farkları Nelerdir

Comparativa-Uber-y-BlaBlaCarBlaBlaCar ve Uber uygulamalarını bugüne kadar hiç duymamış olabilirsiniz ama özellikle üniversite öğrencisi yada taksi müşterisi iseniz bundan sonra sıklıkla duyacağınıza eminiz.

Her iki uygulamada şöför ya da yolcu farketmez seyahat eden insanları eşleştirerek daha uygun maliyetlerle seyahatlerini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Özellikle BlaBlaCar som dönemde aldığı girişim sermayesi yatırımları, girdiği yeni pazarlar ve geliştirdiği büyüme startejileri ile ön plana çıkıyor. Şirket emin adımlarla büyürken kendine gösterilen en büyük rakip Uber ile arasındaki farklara da değinmek gerekiyor.

BlaBlaCar Nedir?

BlaBlaCar, aracında boş koltuklarıyla şehirler arası yolculuk yapan sürücülerle aynı yöne giden yolcuları buluşturan bir platformdur. Böylelikle hem araç sahipleri hemde yolcular yolculuk masraflarından tasarruf ediyorlar.

Uber Nedir?

BlaBlaCar’ın aksine kısa mesafe seyahatler için çözümler sunan Uber’e web üzerinden veya akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla kayıt olunuyor. Kayıt olurken kredi kartı bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Böylelikle yolculuğunuz esnasında veya sonrasında sizden para talep edilmiyor. Tüm seyahat için gerekli tutar kredi kartınızdan çekiliyor. Sonra akıllı telefonunuzdan alınmak istediğiniz yerle gitmek istediğiniz yeri işaretliyorsunuz. tıpkı bitaksi uygulamasında olduğu gibi sistem size en yakın aracı yolluyor. fakat sarı taksi yerine bmw ya da Mercedes muadili bir araç geliyor. Ücretler ise taksiden biraz daha pahalı olsa da satın aldığın konfor buna değiyor.

Uber ve BlaBlaCar Uygulmalarının Farkları

1. BlaBlaCar bir uzun yol alternatifi iken yani şehirler arası seyahat eden otobüs, tren ve uçaklara alternatif iken Uber kısa mesafe seyahatler için çözümler sunan bir uygulamadır.

2. BlaBlaCar şöförleri uygulamayı kar amaçlı değil maliyet düşürme amaçlı kullanırlar. BlaBlaCar uygulamasıyla seyahate dahil olan yolcular sadece benzin ve benzeri maliyetlere ortak olarak seyahati hem kendileri hem de araba sahipleri için daha uygun hale getirirler. Uber uygulaması ise özel araç sahiplerini bir anda fiili taksicilik yapan insanlara dönüştürmektedir.

Giderlerin paylaşımı mantığının ön plana çıktığı BlaBlaCar uygulaması Uber uygulamasına göre ulaşım sektöründen daha az  tepki çekecektir.  Uber içinse aynı şeyi söylemek çok zor. Çünkü Uber uygulaması bir anlamda korsan taksiciliğin  otomasyon sistemi gibi hizmet veriyor olacağı için yasalarla sık sık başı derde girme olasılığı daha yüksek.