Tarih

Cadı Avcısı General ; Mathew Hopkins

hopkins

I. Charles ve parlamento yanlıları arasında gerçekleşen İngiliz iç savaşı 1642 yılında başladı. savaş esnasında Mathew Hopkins adında bir avukat cadı avcısı olarak ün yaptı. Belirli bir ücret karşılığında Hopkins ve yardımcısı John Stearne Doğu İngiltere ve komşu illerde cadı avlıyordu.

İlk kurbanı, şeytanla yattığını itiraf ettirene kadar işkence ettiği ama aslında masum ve topal bir kadın olan Elizabeth Clark’tı

Savaş kargaşasının yarattığı kaos ortamından da faydalanan Hopkins şüpheyi suçlamaya dönüştürmekte oldukça maharetliydi. Zorla itiraf alma yöntemleri de şok edici derece de acımasızdı. Şüphelileri ayakları şişene kadar hücrelerinde volta atmaya zorlarken bir yandan da dövüyor, aç bırakıyor ve uyutmuyordu. Bu koşullar altındaki şüpheliler şeytanla anlaşma yaptıklarını itiraf etmeye mecbur kalıyorlardı.

Bunun yanı sıra kadınlar ”yüzme” yöntemi ile de sınanabiliyordu. Suya atıldıklarında batmıyorlarsa bu cadı olduklarını kanıtlıyordu!

Hopkins asılsız iddiaları sonucunda yaklaşık 300 kadın asıldı. 1646 yılına gelindiğindeyse Hopkins, işkence yöntemleri ve talep ettiği yüksek ücretler nedeniyle eleştiri almaya başlamıştı. Zamanla ortadan kaybolan Hopkins, Stearne’nin söylediğine göre 1647 yılında uzun süren bir tüberküloz hastalığı sonucu ölmüştü

Tags: