Biyografiler, Genel Kültür

Unabomber Kimdir?

UnabomberBeş yüzden fazla FBI ajanı Unabomber mahlaslı bombacıyı bulmak için tam on yedi yıl çalıştı. Bu adam 1978-1995 yılları arasında, hayvanlar üzerinde deney yapan birçok laboratuvara bombalı mektup yollamıştı. En sonunda bombacının kardeşi onu yetkililere teslim ederek bu gizemli soruşturmaya bir nokta koydu.

Hayatı

Bombacının adı Theodore Kaczynski’ydi (1942–). Parlak ama sorunlu bir matematikçi olan Theodore, Montana ormanlarındaki küçük bir barakada yalnız yaşıyordu. Üniversite profesörlerine ve hava yolu şirketi yöneticilerine, bilgisayarın da dahil olduğu teknolojik gelişmeleri protesto etmek için bombalar göndermişti.

Kaczynski, Chicago’da doğdu. Liseyi on beş yaşındayken bitirdi. 1958 yılında Harvard’a gitti. Matematik eğitimi aldıktan sonra doktorasını Michigan Üniversitesi’nde tamamladı. Burada ona bir matematik dehası gözüyle bakılıyordu. İki yıl boyunca Berkeley’deki California Üniversitesi’nde dersler verdikten sonra aniden istifa etti. Montana’daki Lincoln yakınlarında küçük bir baraka inşa etti. 1971’de oraya taşındı.

Sonraki yirmi yıl içinde profesörlere, haya yollarına, bilgisayar şirketi sahiplerine bir düzineden fazla bombalı mektup gönderdi. Bombalı saldırılarda bir bilgisayar mağazası sahibi, bir reklam şirketi yöneticisi ve kereste sanayi için lobi yapan bir kişi hayatını kaybetti. Diğer kurbanlar saldırılarda parmaklarını kaybettiler veya benzeri kalıcı yaralanmalar yaşadılar. Bombalar tamamen el imalatı olduğundan FBI herhangi bir ize ulaşamadı. Kaczynski mektupları yollamak için farklı şehirler arasında seyahat ediyor böylece araştırma yapanların kafasını iyiden iyiye karıştırıyordu.

1995 yılında yetkililere uzun bir makale yolladı. Bu makalenin büyük bir gazetede basılmasını istiyordu. Aksi halde öldürmeye devam edecekti. Unabomber imzalı makalesi modern teknoloji karşıtı bir ludizm tarzında manifestoydu. Eylül ayında New York Times ve Washington Post’ta yayınlandı. Bombacının taleplerini yerine getirmenin doğruluğu konusunda tartışmalar vardı. Ancak yetkililer makaleyi yayınlarlarsa birilerinin onun yazı stilini tanıyabileceğini ummuştu. Gerçekten de böyle oldu. Küçük kardeşi David (1949–), New York’ta sosyal hizmetler uzmanı olarak çalışıyordu. 1996 yılında FBI’a başvurdu. Kaczynski 3 Nisan 1996 tarihinde barakasında bomba malzemeleri ile birlikte yakalandı.

1998 yılında ölüm cezasından kurtulmak için suçunu kabullendi ve pişmanlık belirtti. Halen ömür boyu hapis cezası çekmeye devam ediyor.

Ek Bilgiler

  1. Şu anda Colaroda’daki Florence şehrinde ABD’nin en güvenli hapishanelerden birinde kalmaktadır. Hücresi, 11 Eylül komplocularından Zacarias Moussaoui (1968–), Oklahoma City bombalamasının faillerinden Terry Nichols (1955–) ve eski KGB casusu Robert Hanssen (1944–) ile aynı blokta bulunuyor.
  2. Kurbanlarından biri olan Yale Üniversitesi’nden bilgisayar bilimci Prof. David Gelernter (1955–) anılarını “Drawing Life: Surviving the Unabomber” (Hayatımın Resmi: Unabomber’dan Sonra Hayatta Kalmak) isimli kitapta toplamıştır (1997). Gelernter bir zamanlar Los Angeles Times için köşe yazarlığı da yapmıştır.
  3. Unabomber mahlaslı Theodore Kaczynski’nin kulübesi Washington DC’deki Newseum’da FBI’ın 2008 yılındaki 100. yıldönümü vesilesiyle sergilenmiştir. Kaczynski temyiz mahkenesine mektup yazarak buna karşı çıkmış ama itirazlarına rağmen sergi kapatılmamıştır