Politika

Benito Mussolini Kimdir?

Avrupa’nın ilk faşist lideri olan Benito Mussolini (1883–1945), yirmi bir yıl boyunca İtalya’nın diktatörü oldu. Ülkesini demir yumrukla yönettiği iktidarı boyunca özgür basını yasakladı, rakiplerini ezdi ve Alman müttefiki Adolf Hitler (1889–1945) için ilham kaynağı oldu. Karizması ve renkli söylevleri ile bilinen Mussolini, ülkesini II. Dünya Savaşı sırasında harabeye çevirmeden önce çok geniş bir halk desteğine sahip olmuştu.

Mussolini bir demircinin ve öğretmenin oğluydu. İtalya’daki Predappio’da doğmuştu. Asi bir çocuktu. Diğer öğrencileri kalem çakısı ile yaraladığı için birçok okuldan atılmıştı. Mussolini on dokuz yaşında askerlikten kaçmak için İtalya’dan ayrıldı ve İsviçre’ye yerleşti. 1904 yılında İtalya’ya döndü ve sosyalist gazetelerde çalışmaya başladı. Kapitalizmi eleştiren makaleleri ve abartılı konuşma tarzı ile ünlenmişti. Başlarda İtalya’nın I. Dünya Savaşı’na katılmasına karşıydı. Ancak aniden tavır değiştirdi ve 1916 yılında savaşın coşkulu bir destekçisi oldu. Bu nedenle sosyalist partiden atıldı.

Faşist Parti, 1919 yılında kuruldu. Mussolini’nin başkanlığını yaptığı parti İtalyan savaş gazilerinden büyük destek görüyordu. İşçi mücadelesi ve politik tıkanıklıktan yararlanan “Kara Gömlekliler” 1922’de iktidarı ele geçirdi. Kralı, Mussolini’yi başbakan yapmaya zorladılar. Mussolini rakip partileri ve sendikaları yasakladı. Ekonominin temel sektörlerini devletleştirdi. Yol, tren yolu ve fabrika yapımı gibi kapsamlı bir bayındırlık programı hazırladı.

İtalya’nın uluslararası prestijini yükseltme umuduyla 1935 yılında Etiyopya’yı işgal etti. İspanya İç Savaşı’nda milliyetçi kanadı destekledi. 1939’da Nazi Almanya’sı ile Çelik Paktı’nı imzaladı. Nazi Almanyası’nın ırkçı politikalarının çok büyük bir destekçisi olmamasına rağmen 1938 yılında o da Yahudi karşıtı yasalar çıkararak Hitler’in safında yer aldı. İtalyan Yahudileri’nin dörtte biri sınırdışı edildi veya II. Dünya Savaşı sırasındaki soykırımda katledildi.

İtalya 1940 yılında II. Dünya Savaşı’na katıldı. Üç yıl sonra Müttefikler İtalya’yı işgal etti ve Mussolini devrildi. Kısa bir süre için tutuklu kaldı, ancak Naziler tarafından serbest bırakıldı. Kuzey İtalya’daki Nazi kontrolü altındaki bölgenin kukla lideri oldu. 1945 yılında iktidarını kaybettikten sonra İsviçre’ye kaçmaya çalışırken yakalandı. Altmış bir yaşında partizanlar tarafından idam edildi ve ayaklarından asılarak teşhir edildi.

Ek Bilgiler

  1. Mussolini bir dizi suikast girişiminden sağ kurtulmayı başardı. Bunlardan biri de Mussolini’yi öldürmeyi amaçlayan anarşist komploya katılmadan önce New York, Bronx’ta sokakta muz satan Amerikalı Michael Schirru (1899–1931) tarafından düzenlenmişti. Schirru komplonun açığa çıkmasının ardından idam edildi.
  2. 2008 yılında Güney İtalya’da etkili olan küçük bir sağcı parti, çocuklarına Mussolini ya da onun eşinin adını veren çiftlere 1.900 dolar ödemeyi  vaat ediyordu.
  3. Mussolini’nin küçük oğlu Romano Mussolini (1927–2006), başarılı bir caz müzisyeni oldu. “The Romano Mussolini All Stars” adlı müzik grubunun lideriydi. Diktatörün torunu Alessandra Mussolini (1962–) ise eski bir Playboy modeliydi. 1992 yılında politikaya atıldı ve neo-faşist Parti’nin üyesi olarak Napoli’den parlamentoya seçildi