Arif Küme Yazıları & Denemeleri, Eğitim

İstanbul’daki Vakıf Nitelikli En İyi 10 Üniversite

En İyi 10 ÜniversiteGerek İstanbulluların gerek diğer illerde yaşayan insanların evlatlarının eğitiminde, bir meslek sahibi olmalarında ve bir vizyon sahibi olmalarında başarılı bir üniversite eğitim planlamasına ihtiyaç duydukları kadar hizmette sınır tanımayan vakıf üniversitelerine de ihtiyacı tartışılmaz bir gerçek. Bu gerekçe ile farklı özellikleri ile ön plana çıkan İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite listesi hazırladık. 

Öğrencisini iyi tanıyan, beklentilerini en iyi karşılayan ve sıkı bir şekilde takibini yapan vakıf üniversiteleri rekabet yarışında da öğrenci memnuniyetinde yarışı ön sıralarda bitirirler. Çünkü memnuniyet sağlanan öğrencilerde aidiyet ve sadakat duygusu oluşur. Böylece öğrenci sayısında da memnuniyet oranı ile paralel giden bir artış gerçekleşir.

Belki kendi ihtiyaçlarımızdan eğitim de dahil olmak üzere bir çok konuda feragatte bulunuruz ama iş ailemizin yada sevdiklerimiz eğitimi olunca her şey değişir ve her türlü fedakarlığa katlanırız.  Bunun için en iyi hizmeti alacağımız yerleri de araştırırız.

Vakıf Üniversiteleri arasında bulundukları bölgede ön plana çıktıkları özellikleri ile göze çarpan üniversiteleri kendi aralarında sıralama olmaksızın sizler için bir araya getirdik ki araştırmak zorunda kalmayın.

İşte İstanbul’daki Değişik Özellikleri ile Ön Plana Çıkan Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite;

KOÇ ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite sıralamasında değineceğimiz üniversitelerden ilki Koç Üniversitesi. Bu üniversite 7 fakülte ve 4 Enstitü olmak üzere toplam 7 yapı üzerinden hizmet vermektedir. Sadece Türkiye’deki öğrencilere değil, yurtdışından gelen öğrencilere de eğitim hizmeti sunmaktadır. Akademik olarak pek çok alanda oldukça başarılı olan bu üniversite ücret anlamında 2019 yılında en pahalı üniversite olarak liste başı olmuştur.

2019-2020 ders yılında yerleştirilen öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti;

Tıp Fakültesi dışındaki programlar için KDV dâhil 96,500 TL

Tıp Fakültesi 2019-2020 ders yılı eğitim-öğretim ücreti KDV dâhil 133.000 TL

Yabancı Dil Hazırlık Programı ücreti tüm bölümler için (Tıp fakültesi dâhil) KDV dâhil 96,500 TL

Yıllık öğrenim ücreti Güz ve Bahar yarı yıllarındaki dersleri kapsıyor ve ücretlerin yarısı Güz Yarıyılı başında, geri kalanı Bahar Yarıyılı başında ödeniyor.

2020 yılı ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

Türkiye’nin En İyi Vakıf Üniversiteleri arasında birinci sırada yer alan Koç Üniversitesi 1993 yılında İstanbul’da kurulmuştur.  Vehbi Koç’un, Koç Üniversitesi’nin 4 Ekim 1993 tarihindeki ilk dersinde dile getirdiği gibi “Koç Üniversitesi’nin amacı, sıradan olmayan gençlerin iyi yetiştirilmelerini sağlamaktır. Onların yeterli sayıda olmaları ve hak ettikleri liderlik noktalarına gelmeleri sonucu, ülkemizin geleceği güvence altına alınmış olacaktır… Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız…”

Adres : Koç Üniversitesi, Rumeli Feneri Yolu, 34450 Sarıyer, İstanbul, Türkiye

Telefon : 0212 338 10 00

SABANCI ÜNİVERSİTESİ

İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite sıralamasında değineceğimiz uluslararası özelliği ile ön plana çıkan üniversite olarak Sabancı Üniversitesi. Bu üniversite 3fakülte ve 3 Enstitü olmak üzere toplam 6 yapı üzerinden hizmet vermektedir. Sadece Türkiye’deki öğrencilere değil, yurtdışından gelen öğrencilere de eğitim hizmeti sunan Sabancı Üniversitesi ücret anlamında 2019 yılında en pahalı üniversiteler arasındadır.

2019-2020 ders yılında yerleştirilen öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti;

Yüzde 25 burslu: 65 bin 250 TL

Yüzde 50 burslu: 43 bin 500 TL

Yüzde 75 burslu: 21 bin 750 TL

Ücretli: 87 bin TL

2020 yılı ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

1999 yılında eğitime başlamış ve Sabancı Vakfı önderliğinde kurulmuş olan Sabancı Üniversite Türkiye’de liberal bilimler tarzında eğitim veren tek üniversitedir. Bu sisteme göre tüm öğrenciler ilk sene çekirdek bir ders grubuna tabi tutulmakta, ikinci sınıfta tercih edilen bölüme odaklanmakta ve ikinci sınıf sonrasında devam edilecek programları seçmektedirler. Sabancı Üniversitesi, Avrupa Yönetim Vakfı’na başvuran ve üye olan tek üniversitedir.

Adres : Orta Mahalle, Üniversite Caddesi No:27 Tuzla, 34956 İstanbul

Telefon : 0216 483 90 00

İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Topkapı Üniversitesi’nin yönetimi 2019 sonu itibariyle Finans, Sağlık ve Eğitim sektörlerinde faaliyet gösteren Kırmızı ailesi tarafından devralındı. Faaliyet gösterdiği sektörlerde iddialı ve başarılı yönetimiyle dikkat çeken Kırmızı ailesi Üniversite eğitiminde de çığır açma yolunda adımlara hemen başladı.

Özellikle kaliteden ödün vermeden öğrenci dostu bir fiyat politikası ile ön plana çıkan ve bu özelliği ile En İyi 10 Üniversite listesine giren Ayvansaray üniversitesi yaptığı yeni kampüs yatırımları ile dikkat çekiyor.

Kampüsler

Güzel Sanatlar Fakültesi Haliç kenarında bulunan şirin ve otantik Balat yerleşkelerinde eğitim görürken diğer bölümler yeni alınan Kazlıçeşme kampüsünde eğitime devam edecektir.

Zeytinburnu Kazlıçeşme de 25.000 m2 açık alan ve 25.000 m2 kapalı alan üzerine kurulu dev kampüs 2020 -2021 eğitim yılında Eylül ayından itibaren faaliyete girecek olup yeni yönetimin öğrencilerine sunduğu ilk armağanıdır. Şehrin tam merkezinde bu denli donanımlı ve büyük bir kampüse sahip bir üniversitenin ücret politikasının ise öğrenci dostu olması ayrı bir avantajdır.

Ücretler ve Yeni Açılan Bölümler

Tüm bölümlerin tam burs ya da %50 burs ile sunulduğu Topkapı Üniversitesi’nde öğrenciler, yeni yönetimin katkısı sayesinde öğrenci dostu bir fiyat politikası ile karşılanmaktadır.

Ayrıca hem 2020-2021 eğitim yılında hemde 2021-2022 eğitim yılında yeni kampüsü ile birlikte bir çok yeni bölümlerinin açılışının da müjdesini öğrenci dostu fiyatlarla vermiştir.

Ayrıca Topkapı Üniversitesi 2021 – 2022 eğitim yılında sunacağı tercih indirimlerine ek olarak online başvuran herkese %5 indirim uyguluyor. Bu fırsattan yararlanmak için tıklayınız

Bölümler, Programlar, Fakülteler ve Enstitüler

Doğa Sigorta’nın başarılı CEO’su Nihat Kırmızı’nın aktif olarak yönetmeye başladığı üniversite;

  • Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere iki enstitü,
  • Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Üniversitesi. Spor Bilimleri Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi olmak üzere 4 fakülte,
  • Yabancı diller bölümü ve
  • Plato markası ile bilinen bir Meslek Yüksek Okulu

bünyesinde bulundurmaktadır.

Adres :Balat, Ayvansaray Cd. No:45 D:45, 34087 Fatih/İstanbul

Telefon : 444 7 696

BEZM-İ ALEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ

2010 yılında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’da kurulan Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Eğitim dili %30 İngilizce ve % 70 Türkçe gerçekleştirilen bir üniversitedir. Adını II. Mahmud’un eşi Bezmialem Valide Sultan’dan alan Üniversitenin tıp fakültesi, eski adı “Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi” yerine “Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi” olarak değiştirilmiştir. Ücret anlamında 2019 yılında en pahalı üniversiteler arasında yer almıştır.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde öğrenciler, üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara göre %100, %50 ve %25 burslu okumaya hak kazanırlar.

2020 yılı ücretleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Tamamen Sağlık hizmetleri üzerine eğitim veren kurum, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi olmak üzere 4 Fakülte, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak 1 Meslek Yüksekokulu,  Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yaşam Bilimleri ve Biyoteknoloji Enstitüsü ve Gastroenteroloji Enstitüsü olmak üzere 3 Enstitü ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Adres : Adnan Menderes Bulvarı, Vatan Caddesi, 34093 Fatih/İstanbul

Telefon : 0212 523 22 88

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

1996 yılında İSTEK (İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı) tarafından kurulan Yeditepe Üniversitesi En eski vakıf üniversitelerinden biri olarak İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite listesine girmektedir. 13 Fakülte, 1 Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 4 Meslek Yüksekokulu ve 4 Enstitü ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında 77 lisans programı ve 4 ön lisans programıyla en çok bölüme sahip üniversite olarak liste başıdır.

Yeditepe Üniversitesi, alanında bir ilki gerçekleştirerek, kampüs içerisinde kurduğu çatı üzeri güneş enerji sistemi ile kendi enerjisini kendisi üretebilen Türkiye’nin yegane üniversitesidir. 

Ücret politikası olarak 2019 yılında en pahalı üniversiteler arasında yer almıştır. lisans bölüm ücretleri 28500 TL ile 85000 TL arasındadır. MYO bölüm ücretleri ise 25000 TL  civarındadır.

2020 yılı ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

Adres : İnönü Mah. Kayışdağı Cad. 326A 26 Ağustos Yerleşimi 34755 Ataşehir – İstanbul

Telefon : 0216 578 40 00

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Bahçeşehir Üniversitesi, 1998 yılında Bahçeşehir-Uğur Eğitim Vakfı tarafından açılan bir vakıf üniversitesidir. Eğitim camiasının Uğur Koleji, Bahçeşehir Koleji gibi bilinen kurumları ile aynı grup çatısı altında bulunan üniversite eğitim sektöründe oturmuş bir bilgi birikimine ve kurumsal kültüre varis olma özelliği ile İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite sıralamasında ön plana çıkar. 

ilk olarak İstanbul’un Bahçeşehir semtinde kurulan üniversite, 2006-2007 akademik yılında tüm fakülteleriyle Beşiktaş ilçesine taşındı. “İstanbul’un Kalbinde Bir Dünya Üniversitesi” sloganıyla yola çıkılarak kurulan Bahçeşehir Üniversitesi’nin 9 fakültesi, 4 enstitüsü ve 2 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Bahçeşehir Ünviersitesi BAU Global Eğitim Ağı’nın bir üyesidir. BAU Global Eğitim Ağı’nın Berlin, Toronto, Washington DC, Batum, Kıbrıs, Hanoi, Kiev, Pueblo, Brockwille gibi kentlerde eğitim olanağı vardır.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğrenciler, üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara ve burs oranlarına göre ücretlendirilirler. 2019 yılı ücretleri aşağıdaki gibiydi;

Tıp Fakültesi: Yüzde 50 burslu: 45 bin 750 TL, Ücretli: 91 bin 500 TL, Diş Hekimliği Fakültesi: Ücretli: 91 bin 500 TL

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Hukuk Fakültesi:

Yüzde 25 burslu: 45 bin 300 TL, Yüzde 50 burslu: 30 bin 200 TL, Ücretli: 60 bin 40 TL

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
İletişim Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu (Hazırlık)

Yüzde 50 burslu: 28 bin 975 TL, Ücretli: 57 bin 950 TL

Eğitim Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi:

Yüzde 25 burslu: 42 bin 675 TL, Yüzde 50 burslu: 28 bin 450 TL, Ücretli: 56 bin 900 TL

2020 yılı ücretler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Adres : Çırağan Caddesi, Osmanpaşa Mektebi Sokak, No: 4 – 6, 34353 Beşiktaş, İSTANBUL / TÜRKİYE

Telefon : 444 2864 (BUNİ)

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

Bilgi Üniversitesi, Türkiye’nin dördüncü, İstanbul’un ise ikinci vakıf üniversitesi olarak İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite sıralamasına girmektedir. 7 Haziran 1996 yılında resmi olarak kurulan Üniversite, sosyal bilimler, idari bilimler, iletişim, hukuk, mimarlık, mühendislik ve sağlık bilimleri gibi alanlarda eğitim vermektedir.

2006 yılından 2019 yılına kadar Üniversiteler ağı Laureate International Universities’in Türkiye’deki tek üyesi olan Bilgi Üniversitesinin yönetimi 2019 yılında İlbak Holding’e devrolmuştur.

Bilgi Üniversitesi’nde öğrenciler, üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara ve burs oranlarına göre ücretlendirilirler.

İngilizce Hazırlık Programı:  Yüzde 75 burslu: 12 bin 750 TL, Yüzde 50 burslu: 25 bin 500 TL, Yüzde 25 burslu: 38 bin 250 TL, Ücretli: 55 bin 400 TL
Hukuk Fakültesi: Yüzde 50 burslu: 27 bin 700 TL, Ücretli: 55 bin 400 TL
Mimarlık Fakültesi: Yüzde 50 burslu: 27 bin 700 TL, Ücretli: 55 bin 400 TL
Mühendislik Fakültesi: Yüzde 50 burslu: 25 bin 500 TL, Yüzde 25 burslu: 38 bin 250 TL, Ücretli: 51 bin

Adres :Emniyettepe, Kazım Karabekir Cd. No:13 D:2, 34060 Eyüp/İstanbul

Telefon : 444 0 428

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ

Kadir Has Üniversitesi, 1997 yılında kurulmuş İstanbul’da yerleşik bir vakıf üniversitedir. 4 yıllık lisans programları olarak, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve İletişim Fakültesini bünyesinde bulunduran üniversite, iş adamı Kadir Has tarafından kurulmuştur.

Lisans programları Haliç kenarında bulunan ve restore edilen eski Cibali Tütün Fabrikası ile yeni inşa edilen modern binalarında; Yüksek okulları ise Selimpaşa kampüsünde tam donanımlı modern binalarında eğitime devam eden Üniversite özellikle kampüs kalitesiyle İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite sıralamasına girmektedir. Ayrıca Bahçelievler ve Silivri’de de kampüsleri bulunmaktadır.

Kadir Has Üniversitesi’nde öğrenciler, üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara ve burs oranlarına göre ücretlendirilirler. Tam ücret listesi aşağıdaki gibidir;

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler: fakültesi, Hukuk Fakültesi,  İletişim Fakültesi, İşletme Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ve İngilizce hazırlık okulu:  62 bin 500 TL

Adres : Cibali, Kadir Has Cd., 34083 Cibali / Fatih/Fatih/İstanbul

Telefon :(0212) 533 65 32

İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ

Gelişim Üniversitesi, ana yerleşkesi İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesidir. Gelişim Meslek Yüksekokulu adıyla 2008 yılında Abdulkadir Gayretli tarafından kurulan üniversite hali hazırda  3 fakülte, 4 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 3 enstitü kapsamında 78 lisans, 63 ön lisans gündüz programı, 37 ön lisans gece programı 27 tezli / 22 tezsiz lisansüstü programı ve 6 doktora programı ile eğitim ve öğretim olanağı sunuyor

2011 yılında İstanbul Gelişim Üniversitesi adını alan üniversite Avcılar da bulunan yerleşkesinde eğitim vermektedir.

Gelişim Üniversitesi’nde öğrenciler, üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara ve burs oranlarına göre ücretlendirilirken özellikle geniş burs yelpazesiyle İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite sıralamasına girmektedir. 

Adres : Cihangir, Şehit Jandarma Jandarma Komando Er, J. Kom. Er Hakan Öner Sk. No:1, 34310 Avcılar/İstanbul

Telefon : 0 212 422 70 00

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

Aydın Üniversitesi, ana yerleşkesi Florya’da bulunan ve Türkiye çapında gerçekleştirdiği sosyal faaliyetler ve yaptığı reklamlarla uzun yıllardır en bilinen vakıf üniversitelerinden biri olarak İstanbul’daki Vakıf nitelikli En İyi 10 Üniversite sıralamasına girmektedir. 2003 yılında BİL MYO adıyla Türkiye’nin ilk vakıf MYO’su olarak eğitim hayatına başlamıştır.

Hali hazırda 12 Fakülte, 2 Yüksekokul, 3 Meslek Yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü programları ile eğitim ve öğretim olanağı sunmaktadır

2007 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi adını alan kurum Florya ve Bahçelievler de bulunan yerleşkelerinde eğitim vermektedir.

Aydın Üniversitesi’nde öğrenciler, üniversiteye giriş aşamasında aldıkları puanlara ve burs oranlarına göre ücretlendirilirler.

Diş Hekimliği Fakültesi: Ücretli: 75 bin 900 TL, Yüzde 50 burslu: 37 bin 950 TL

Eğitim Fakültesi: Yüzde 50 burslu: 20 bin 125 TL

Hukuk Fakültesi: Ücretli: 54 bin TL,  Yüzde 50 burslu: 27 bin TL, Yüzde 25 burslu: 40 bin 500 Tl

 Tıp Fakültesi Ücretli:  75.900, %50 burslu:  37.950, %25 İndirimli:  56.925

Adres: Florya Yerleşkesi (Halit Aydın Yerleşkesi) Beşyol Mah.Inönü Cad.No: 38 Sefaköy–Küçükçekmece / İSTANBUL

Telefon : 444 1 428