Arif Küme Yazıları & Denemeleri, Editörün Seçtikleri, Eğitim, Sağlık

Hemşire Yardımcıları Nasıl Hemşire Olur?

Son dönemin en popüler liselerinden biri olan sağlık meslek liseleri hakkında sitemizde bilgilendirici yazılar yayınlamaya devam ediyoruz.

2017-2018 kayıt döneminin başladığı bugünlerde sitemize yoğun olarak sorulan sorulardan birisi de sağlık meslek liselerinden hemşire yardımcıları olarak mezun olan öğrencilerin nasıl hemşire unvanını kazanacakları hususu.

Sorunun cevabına geçmeden önce biraz açıklama yapmakta fayda var.

Sağlık meslek liselerinde 3 ana bölüm mevcuttur. Bunlar Hemşire Yardımcılığı, Sağlık Bakım Teknisyenliği ve Ebe Yardımcılığı bölümleridir. Bu bölümler içerisinde en popüler olan hemşire yardımcılığı bölümüdür. Bu bölümden mezun olan öğrencilerin nasıl hemşire olacağı sorusuna ise aşağıda izleyeceğiniz videoda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi cevap vermektedir.

Yukarıdaki video da izlediğiniz üzere sayın cumhurbaşkanımız hemşire yardımcılığı bölümünden mezun olan öğrencilerin nasıl hemşire olacaklarını net ve hiçbir soru işaretine meydan vermeden cevaplıyor. Açıklamaya göre sağlık meslek liselerinden mezun olan öğrenciler hemşire yardımcısı olarak göreve başlayıp terfi alarak hemşire unvanını kazanacaklar.