Sağlık

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Bu vitamin vücudumuzu bir çok hastalıktan korumakla beraber çeşitli hastalıkların tedavisinde de iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bu nedenle C vitamini günümüzde en popüler multi-vitamin desteğidir.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

C vitamini eksikliğinin ciddi boyutlara ulaştığı zaman görülen hastalık iskorbüttür. Askorbik asit eksikliği iskorbüt’e yol açar.Bu hastalık yaralar, süngerimsi dişetleri, diş kaybı, kan damarlarının kolay zedelenmesi, eklemlerde şişme, derialtı ve diğer kanamalar, kansızlıkla karakterizedir. Ancak bu hastalık günümüzde çok seyrek görülmektedir. Tedavisi C vitamini desteği olan bu hastalığın dışında, hafif durumlu uzun süreli C vitamini eksikliğinde bir semptom gözlenmez. Ancak C vitamini eksikliği bağışıklığın düşmesi, vücudun serbest radikallerle savaşamaması gibi bir durum ortaya çıkardığından önemli bir durum ortaya çıkar.

Belirtilerin çoğu bağ dokusunda zayıflıkla sonuçlanan kollajenin eksikliği ile açıklanabilir. Kemik dokusu altında kanamalar ve buna bağlı kolay kırılan kemikler, kaburga kemiklerinde eklem şişliği, kalpte büyüme görülür.

Pseudoparalizi, yani kol ve bacaklarda geçici hareket azalması oluşabilir. Bacaklarını genelde kurbağa benzeri bir pozisyonda tutarlar; kalçası ve dizleri yarı bükülüdür, ayakları ise dışarı doğru dönmüştür.

Kemik erimesi görülebilir. Yara iyileşmesi gecikir, Kansızlık görülür. Göz içi kanamalar genellikle ciltte ve ağız içinde mevcuttur

Anne gebeyken yeterli C vitamini aldıysa bebeği doğduğunda yeterli C vitamini depolarına sahiptir. Tüm bebek mamalarında da yeterli C vitamini mevcuttur. Ancak inek sütü çok az C vitamini içermektedir. İnek sütü ile hazırlanan mamalarla beslenen bebekler C vitamini takviyesi almalıdır.

C Vitamini Desteği

C vitamini çeşitli hastalıkların tedavisini hızlandırmak için kullanılmaktadır. Bu hastalık durumları şöyle sıralandırabilir:

Enfeksiyon:  C vitaminin enfeksiyonları önlemekte ne kadar etkin olduğunu herkes bilmektedir. Ancak enfekte olmuş kişilerde C vitamini düzeyinde düşüklük görülmektedir ve nedenle de o kişilere destek tedavi verilmektedir.Öne çıkan görseli kaldır

Cerrahi Müdahale ve Kemik Kırılmaları: C vitamini doku yenileme ve yara iyileşmesinde görevli olduğunda ciddi ameliyatlardan sonra yaraların iyileşme sürecinin sağlıklı gelişebilmesi için C vitamini desteğine ihtiyaç vardır. Kemik kırıklarında iste kaynamanın sağlıklı ve hızlı olabilmesi için C vitamini desteği alınmalıdır.

Anemi: C vitamini demirin stoklanmasında iş gördüğünden, anemi hastalarında C vitamini desteği hayati önem taşımaktadır.

Ülser: C vitaminin iyileştirici özelliğinden ötürü mide hastalıkları ve ülserde destek tedavi olarak kullanılmaktadır.