Güzel Sanatlar & Sinema & Müzik

Walter Gropius Kimdir?

Bauhaus mimari ekolünün kurucusu olan Alman Walter Gropius’un (1883–1969) eserleri, 20. yy’ın en önemli yapıları arasında yer almaktadır. New York City’deki PanAm Binası, Atina’daki ABD Elçiliği ve 1934 yılında Naziler’in iktidara gelmesinin ardından yerleştiği Massahusetts’teki pek çok bina onun tarafından tasarlanmıştır.

Bauhaus mimari anlayışı, Gropius tarafından önce Almanya ve daha sonra da Harvard’daki bir grup mimara öğretilmişti. Bu anlayış şık, sade, kullanışlı ve fonksiyonel bir yaklaşımı ön plana çıkarmaktadır. Gropius, Le Corbusier (1887–1965) ile birlikte modern mimarinin en etkili figürleri arasında sayılmaktadır. Modern mimari, basit tasarımları ve formun fonsiyonellikten sonra gelmesi gerektiğini savunmaktadır.

Bir mimarın oğlu olan Gropius, Berlin ve Münih’te teknik okula gitti. 1910 yılında kendi çalışmalarına başladı. İlk büyük eserlerinden biri, 1913 yılında inşa edilen bir ayakkabı fabrikasıydı. Bestekar Gustav Mahler’in (1860–1911) dul eşi Alma ile 1915 yılında evlendi. I. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda görev yaptı. Almanya’nın yenilgisinin ardından ülkesine dönen Gropius, radikal tasarımcı ve mimarlardan oluşan bir gruba katıldı. Grup “Bauhaus” adını Berlin merkezli
bu ekolün 1919 yılındaki ilk müdüründen alacaktı. Bauhaus ekolü, Avrupa için tipik olan abartılı dekoratif tarza karşı çıktı. Bu tavır bir yerde Almanya’yı savaşa sokan militarist politikaların mimari anlayışına karşı da bir tepkiydi.

Adolf Hitler (1889–1945) iktidara gelince Gropius 1934 yılında Boston’un banliyösü Lincoln’e yerleşti. Burada kendisi için yeni bir ev tasarladı. Ev, geleneksel New England tasarım anlayışı ile modern tekniklerin ve sanayi ürünlerinin birlikte kullanılması ile tasarlanmıştı. ABD’deki ilk modernist binalardan biriydi. 1963 yılında günümüzde MetLife olarak bilinen PanAm Binası’nı tasarladı. Bina, Manhattan’ın orta kısmında Grand Central Terminali’nin üzerinde yükselen bir gökdelendi.

Gropius, seksen altı yaşında Boston’da öldü. Cam-çelik kontrüksiyon tarzı ve minimal dizaynı, dünya çapında inşa edilen gökdelenler üzerinde büyük bir etki yarattı.

Ek Bilgiler

  1. 1928 yılında Bauhaus’un yöneticiliğinden istifa edince yerine Ludwig Mies van der Rohe (1886–1969) geçti. Onun projelerinin arasında New York City’deki Seagram Binası ve Washington DC’deki Halk Kütüphanesi bulunmaktadır.
  2. Bauhaus ekolü hem mimarlık hem de sanat dersleri verdi. Rus ressam Wassily Kandinksy (1866–1944) de grubun bir üyesiydi. Kendisi soyut ve dışavurumcu resmin önde gelen şahsiyetlerinden biriydi.
  3. Gropius’tan ayrılan Alma Mahler (1879–1964), romancı Franz Werfel (1890–1945) ile evlendi. Werfel’in hayatı ve üç önemli sanatçı ile yaptığı evlilikler, 2001 yapımı “Bride of the Wind” (Rüzgarın Gelini) filmine konu oldu. Filmde Gropius’u Alman aktör Simon Verhoeven (1972–) canlandırıyordu.