Arif Küme Yazıları & Denemeleri, Eğitim

Neden Sağlık Meslek Lisesi ?

hem_yrd_11

Yazıyla Alakalı Güncel Not: Hemşire Yardımcılığı öğrencileri için Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan 24 Şubat 2018 tarihinde Kahraman Maraş’ta yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Sağlık meslek liselerini bitirenler, hemşire yardımcısı olarak göreve başlayacak. Ondan sonra terfi edeceksiniz, terfi ettikçe de hemşire ve daha sonra da hemşirelikte terfiye başlayacaksınız.”  Açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Yazıyla Alakalı Güncel Not: Hemşire Yardımcılığı öğrencileri için Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamayı çok güzel bir gelişme olarak paylaşmak istedim. Nihayet Sağlık Meslek Liselerinin önemi tekrar anlaşılıyor… 

Sağlık Meslek Liseleri son yılların en popüler lise türü olmaya devam ediyor. Sağlık Liseleri  hakkında kafanıza takılan ya da öğrenmek istediğiniz soruları aşağıda özetledim. Neden sağlık meslek lisesi sorusuna dair aşağıda özetlenen konular dışında sorularınız varsa info@tufeyli.com adresinden iletişim kurabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂

Soru 1: Sağlık Meslek Lisesi olduğunu bildiğiniz bir okulun alanlarını nereden öğrenebilirim?

Cevap: Öncelikle şunu belirtmekte fayda var.  Sağlık, Adalet yada benzeri ülke çapında faaliyet gösteren tüm meslek liselerinin adları “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” olarak tanımlanmaktadır.

Bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (Meslek Lisesi) bünyesinde yer alan bölümler/alanlar o okulun türü hakkında size bilgi verir. Örneğin okulda Hemşire Yardımcılığı, Sağlık Bakım Teknisyenliği yada Ebe Yardımcılığı bölümleri okutuluyorsa bu okul sağlık alanında eğitim veren bir okuldur Yani eski adıyla Sağlık Meslek Lisesidir. Muhasebe v.b bölümler varsa bu okul eski adıyla Ticaret Meslek Lisesidir.

Bir okulun eğitim verdiği alanları yada bölümleri okulun web sitesinden veya okul idaresinden öğrenebilirsiniz.

Soru 2: Ortaokuldan mezun olacak öğrencimin Sağlık Meslek Lisesi´nde okumasını istiyorum. Seçeneklerim nelerdir ve nasıl kayıt yaptırabilirim?

Cevap: 2017 eğitim yılına kadar 8. sınıfı bitiren bir öğrenci eğer TEOG sınavından yeterli puanı elde etmişse puanına göre bir Sağlık Meslek Lisesi´ni tercih ederek kayıt yaptırabiliyordu. 2018 eğitim yılı ile birlikte TEOG kaldırıldı.

Yeni sisteme göre öğrenciler adrese dayalı sisteme göre kayıt yapacakları için sadece ikamet ettikleri bölgedeki sağlık liselerine başvurabilecekler. Okula kabul sıralaması ise diploma notlarına göre yapılacak.

Bunun dışında 8. sınıfı bitiren bir öğrenci Özel Sağlık Meslek Liselerini tercih edebilir.  Her bölgede yeterli sayıda Devlet Sağlık Meslek Lisesi olmadığı ve kontenjanlar da düşük olduğu için velilerin çoğunluğu özel sağlık meslek liselerini tercih etmektedirler.

Soru 3: Hangi Özel Sağlık Meslek Lisesi ?

Aşağı yukarı Türkiye’nin her ilinde bir özel sağlık meslek lisesi mevcuttur. İstanbul’da ise en çok tercih edilen Özel Sağlık Meslek Liseleri web sitelerinde yayınladıkları faaliyetlerinden ve tanıtımlarından faydalanarak değerlendirilmiş. Değerlendirmede ne tür bir eğitim sistemi uygulandığı ve sosyal faaliyetler açısından ne kadar etkin oldukları mercek altına alınmış. Bu anlamda özellikle istanbulda Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi ön planda Okulun kendisine ait hastanesinin (Doğa Hospital) olmuş olması ve bu hastanede gerçekleştirdiği yerinde eğitim çalışmaları, Aylık deneme imtihanları ve üniversite sınavına hazırlık kursları ile öğrencilerine diğer okulların sunamadığı fırsatları sunduğu ilk planda göze çarpan farklılıklar.

Soru 4: Öğrencim Sağlık Meslek Lisesi´nde nasıl bir eğitim-öğretim görür?

Cevap: Bütün  Sağlık Meslek Liselerinde aynı bölümler bulunmaktadır. fakat bazı bölümler için öğrenci yetersizliğinden sınıf açılmayabilir.

Yukarıda da belirttiğim üzere 3 ana bölüm mevcuttur. Bunlar Hemşire YardımcılığıSağlık Bakım Teknisyenliği ve Ebe Yardımcılığı bölümleridir. Bunlar içerisinde en popüler olan bölüm Hemşire Yardımcılığıdır. Çünkü Hastanelerde çalışma alanları daha geniştir. Müfredat ise kısaca şöyle özetlenebilir. 9. sınıfta meslek dersi olarak sadece “Mesleki Gelişim” dersi ve diğer kültür dersleri vardır. 9. sınıf programı Sağlık Meslek Liselerinde ve diğer meslek liselerinde ortak bir sınıf düzeyidir. Yani mesleki gelişim dersi hariç tüm dersler diğer liselerle ortaktır. 10. sınıf meslek dersleri Sağlık Meslek Liselerinin bütün 10. sınıflarında ortaktır. Yine meslek derslerinin yanında kültür dersleri de devam etmektedir. fakat ağırlık yavaş yavaş sağlık derslerine doğru kaymaktadır.

11. sınıfta Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri Hemşire Yardımcılığı, Ebe Yardımcılığı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği dallarına ayrılarak ders görürler. 11. sınıfta belirlenecek olan Ebe Yardımcılığı programını sadece kız öğrenciler seçebilmektedir; Hemşire Yardımcılığı ve Sağlık Bakım Teknisyenliği dallarını ise kız ve erkek öğrenciler seçebilmektedir. Her öğrencinin seçtiği dala göre meslek dersi belirlenmektedir. Kültür dersleri de hala mevcuttur fakat ağırlıkları yavaş yavaş düşmektedir.  12. sınıfta öğrenciler, 11. sınıftaki yerleşmiş olduğu dallara devam ederler. ve haftanın 3 günü staj görürler.

Soru 5: Öğrencim 9. sınıfı başka bir  lisede okudu. 10. sınıfta sağlık meslek lisesi´ne geçiş yapabilir mi?

Cevap: 9. sınıf içerisinde iken nakil yolu ile geçiş yapabilir. 9. sınıfta başka türde bir liseden Sağlık Meslek Lisesi´ne veya Sağlık Meslek Lisesi´nden yine başka türde bir liseye geçiş nakil yolu ile mümkündür.

10. sınıf için durum biraz daha karışıktır. Öğrenci 10. sınıfa başladığı eylül ayının sonuna kadar Sağlık Meslek Lisesine nakil olabilir. Ekim ayının birinci gününden itibaren nakil yapılamaz.

Dolayısıyla eğer öğrenciniz 9. sınıfı başka türde bir lisede tamamladıysa 10. sınıfa başlamadan önceki yaz tatili döneminde nakil yapmanız mantıklı olur.

Elbette öğrencinizin puanının nakil olmak istediği okulun taban puanına eşit yada fazla olması gereklidir. aksi takdirde nakil yapılmaz. Fakat öğrenci özel Sağlık Meslek lisesine nakil olacaksa puan şartı aranmaz.

 Soru 6: Nakil başvurusu nasıl yapılır?

 Cevap: Nakil için öğrencinin kayıtlı olduğu okul idaresine öğrenci velisi tarafından dilekçe verilir. Dilekçenizde nakil istediğiniz okulun adını belirtmeniz gerekir. Öğrenci naklinin e-okul´a giriş işlemi öğrencinizin kayıtlı olduğu Okul İdaresi´nce yapılır. Unutmayınız ki dönem arası ve sonu olduğu için Aralık ve Mayıs aylarında nakil yapılmaz.

Soru 7: Nakiller ne zaman yapılmaktadır? Naklimiz çıktığını nasıl öğrenebilirim?

Cevap: Nakiller, Aralık ve Mayıs ayları dışında, aylık olarak gerçekleşmektedir. Yukarıda belirttiğim üzere Aralık ve Mayıs aylarında nakil yapılamamaktadır. Diğer aylarda ay sonunun son cuma günü  nakiller gerçekleşir.

Soru 8: Özel Sağlık Liselerinde ücretler ne seviyededir ? Mezunlarının iş bulma kolaylıkları nelerdir ve maaş durumları nelerdir ?

Sağlık Meslek Liselerinin Hemşire Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyeni gibi bölümlerden mezun olan öğrencileri, hastanelerde sağlık faaliyetlerinin devam etmesi için hemşireye yardımcı olan personellerdir. Bu görevliler aslında sağlık teknisyeni olarak görevini icra ederler. Yukarıda da belirttiğim üzere Hemşire Yardımcılığı, Ebe Yardımcılığı veya Sağlık Bakım Teknisyenliği Bölümlerine girebilmek için ilköğretim eğitiminin tamamlaması şarttır. Eğer eğitime özel bir sağlık meslek lisesinde devam edilecekse diğer şartlarla birlikte ücret mukabilinde kayıt olunur. Devlet sağlık meslek liselerinde  okumak için (8.yıl) TEOG sınavından başarılı puan almak gerekiyor. Ayrıca bunların yanında diğer şartlar dediğimiz bölüme uygun olup olmadığına dair ruhsal ve bedensel raporların sunulması gibi kriterlerde hem devlet hemde özel sağlık liseleri için mevcut.

Özel Sağlık Meslek Liselerinde ücretler okuldan okula ve kaliteden kaliteye değişmektedir. Örneğin okul sadece 5 gün eğitim veriyor ve başka bir hizmet sunmuyorsa ücreti ona göredir. Hafta sonları kurs verip, öğlenleri yemek veriyorsa  ya da servis hizmeti de sunuyorsa veya kendisine ait hastanede yerinde eğitim programları uyguluyorsa daha farklıdır. Fakat genelde ücretler 12000-16000 seviyesindedir. Bu arada özel sağlık meslek liselerine kayıt yapmadan önce öğrenci velilerinin başvurmayı unutmaması gereken 2 faktör vardır. Birincisi her özel okulun yaptığı bursluluk sınavı diğeri ise Devletin çocuğunu özel okulda okutan velilere karşılıksız olarak verdiği Özel Okul Devlet Teşviği

Sağlık Meslek Liselerindem mezun olan öğrencilerin maaşları … (yazının devamı için tıklayınız)